V kavarni K'fe v Lenartu je bila prejšnji četrtek predstavitev knjige Medijska podoba Slovenskih goric, ki jo je založila Založba Kreativna PiKA pod okriljem evropskega projekta Local media for Democracy - Journalismfund Europe. Avtor knjige je dr. Marjan Toš. Skozi medijske podobe, časopisne članke kot del zgodovinske preteklosti Slovenskih goric od prve svetovne vojne do danes ter zabeležke skrbnega osebnega spremljanja dogajanja v novejšem času v vlogi novinarja poročevalca sta popeljala z direktorjem založbe, odgovornim urednikom Ovtarjevih novic in spletnega medijskega portala Ovtar24.si Zmagom Šalamunom.
Toš, zgodovinar, publicist, je namreč tudi dolgoletni dopisnik – poročevalec iz Slovenskih goric za več medijev, v zadnjih letih tudi za Večerovega Štajerca. Slovenskogoriške zgodbe dobro pozna, opisuje jih tako, kot jih je videl in podoživljal. S svojega zornega kota, zato je v uvodu h knjigi posebej poudaril, da ne gre za zgodovinsko poglobljeno študijo, pač pa za zbirko podob, ki so nastajale na osnovi branja časopisnih stolpcev in poslušanja radijskih valov, kateremu je v najnovejšem času dodano še spremljanje medijskih podob preko TV-ekranov. Njegov skoraj stoletni novinarski mozaik prinaša veliko koristnih in uporabnih informacij. Knjigo bogatijo številne dokumentarne fotografije, ki ji dajejo dodano vrednost. Zasnovana je bila obširneje, a jo je moral avtor tudi zaradi rokov izdaje nekoliko skrčiti, tako da jo bo mogoče še izpiliti, odpraviti napake ter na njeni osnovi napisati novejšo zgodovino osrednjih Slovenskih goric.
Recenzenta knjige sta bila avtorjeva dolgoletna novinarska kolega Stane Kocutar iz Radia Maribor in Melita Forstnerič Hajnšek, dolgoletna urednica kulturne rubrike Večera. "Vodilo piscev pred skoraj devetimi desetletji je bilo, da zapisana beseda ostane in da je treba v množici dogodkov izluščiti tiste, ki bi utegnili imeti določeno vrednost tudi za prihodnje rodove bralcev," je med drugim zapisal Kocutar. "Brez dvoma lahko zatrdim, da je podobno načelo spremljalo tudi našega avtorja." Melita Forstnerič Hajnšek pa je dodala, da gre za pomembno avtorsko delo, ki bo za vedno zapisalo ta del Slovenije na zemljevid območij, ki so aktivno sodelovala v vseh vojnah in mnogih pomembnih dogodkih skozi čas. "Njegova zakoreninjenost v domačem okolju je sijajen primer tega, kako z vsemi profesionalnimi vatli, na potrebni distanci, a hkrati do zadnjega vlakna predano in iskreno, motriti svoje okolje skozi tek stoletja in poskrbeti, da se za zmeraj vpiše v zgodovinski spomin in na zemljevid vsega nacionalno pomembnega."