(AVDIO) Donald Trump državnemu sekretarju Georgie naročil, naj mu najde manjkajoče glasove

STA, M.R.
04.01.2021 07:25
Washington Post je v nedeljo objavil posnetek telefonskega pogovora predsednika ZDA Donalda Trumpa z državnim sekretarjem Georgie in njegovim odvetnikom, ki zaradi zahteve po ponarejanju izida volitev povzroča veliko javnega zgražanja. Republikanci so medtem vse bolj razdeljeni glede izida predsedniških volitev 3. novembra lani.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Donald Trump
Reuters

Prizadevanja nekaterih republikanskih kongresnikov za spreobrnitev volilnega izida v korist Donalda Trumpa so v nedeljo doživela poplavo obsodb s strani nekdanjih in sedanjih republikanskih uradnikov, ki opozarjajo, da gre za resno spodkopavanje vere Američanov v njihovo demokracijo.

Trump je s svojimi nedokazanimi trditvami o volilnih prevarah uspel dobiti na svojo stran 12 republikanskih senatorjev in okrog 100 članov predstavniškega doma, ki bodo v sredo ob uradnem štetju elektorskih glasov na skupnem zasedanju predstavniškega doma in senata vložili ugovor na zmago Joeja Bidna.

Volilni uradniki po zveznih državah, med njimi tudi republikanci so večkrat potrdili, da ni bilo nobenih omembe vrednih prevar, kar so potrdila tudi številna sodišča, vse do vrhovnega, pa tudi Trumpov nekdanji pravosodni minister Bill Barr, FBI in uradniki, zadolženi za varno izvedbo volitev.

S porazom se ne more sprijazniti le Trump in nekaj njegovih svetovalcev, odvetnikov in oportunistov. Washington Post je zato objavil posnetek pogovora Trumpa z republikanskim državnim sekretarjem Georgie Bradom Raffenspergerjem in njegovim odvetnikom, da se lahko vsa Amerika seznani z dogajanjem.

Trump je na Raffenspergerja brez sramu in zadrege naravnost pritiskal, naj mu najde nekje 11.780 glasov, kar bi bilo eden več, kot bi jih potreboval za zmago. Svetoval mu je, da naj potem pač razloži, da so se uvodoma ušteli, in bo postal junak.

Trump je trdil, da je slišal, da je zmagal za več 100.000 glasov, da je slišal, da je podjetje, ki proizvaja stroje za štetje glasovnic, začelo odstranjevati stroje iz Georgie oziroma iz strojev pobirati določene dele in podobne neosnovane trditve.

Trump je vse to le slišal, dokazov pa nima nobenih in Raffesnperger mu je brez uspeha skušal razložiti, da so bile volitve poštene, zakonite in brez prevar, vse, kar navaja, pa enostavno ni res.

Republikanci proti republikancem

V nedeljo je na odločitev nekaterih republikancev s teksaškim senatorjem Tedom Cruzom na čelu, da vložijo ugovor na Bidnovo zmago, odgovorila skupina deset senatorjev obeh strank. Med njimi so bili republikanci Mitt Romney, Susan Collins, Lisa Murkowski in Bill Cassidy.

"Volitve so končane. Nadaljnji poskusi sejanja dvomov v izid so v nasprotju z jasno izraženo voljo Američanov in služijo le za spodkopavanje zaupanja ljudi v že potrjene izide volitev," so zapisali senatorji.

Republikanski guverner Marylanda Larry Hogan je sporočil, da se "uporniki" delajo norca z sistema in iz Američanov. Nekdanji republikanski predsednik predstavniškega doma kongresa Paul Ryan pa je pristavil, da je Bidnova zmaga povsem legitimna, sejanje dvomov v to pa spodkopava same temelje republike.

Republikanska kongresnica iz Wyominga in hči nekdanjega podpredsednika ZDA Dicka Cheneyja Liz Cheney je kolege posvarila, da s tem postavljajo izjemno nevaren presedan. Sporočila jim je, da se bo to potem vrnilo legitimno izvoljenemu republikanskemu predsedniku.

Oglasila se je tudi skupina desetih še živečih nekdanjih obrambnih ministrov ZDA obeh strank. Med njimi Dick Cheney in Donald Rumsfeld, pa William Cohen, William Perry in Robert Gates.

V skupnem pismu so pozvali Pentagon, naj v celoti izvede tranzicijo v novo Bidnovo vlado, prizadevanja za uporabo vojske pri reševanju volilnih sporov pa so označili za nezakonita in neustavna. To Trumpu svetujejo nekateri, kot je nekdanji svetovalec za nacionalno varnost, upokojeni general Mike Flynn.

Vodja senatne večine Mitch McConnell se nevarnosti za sistem zaveda in je po 14. decembru, ko so elektorji oddali svoje glasove, čestital Bidnu za zmago, Trumpovo vztrajanje pri prevarah pa republikance trga na kose.

To je za Bidna dobro, ker bo tudi v primeru, da demokrati po drugem krogu volitev v Georgii ne osvojijo senatne večine, lahko računal na nekaj republikancev, s katerimi se bo možno dogovarjati.

Mike Pence ima v sredo na potrditvi elektorskih glasov le protokolarno vlogo in nekaj kongresnikov republikanske stranke ga je tožilo in od sodišča zahtevalo, naj mu vsili večja pooblastila za spremembo volilnega izida, če jih sam zavrača. Tožba je padla na zveznem sodišču prve stopnje in tudi že na prizivnem.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta