Generalni pravobranilec EU se je v včeraj objavljenem mnenju v postopku Avstrija proti nemškemu modelu cestninjenja postavil na stran Nemčije, saj je predlagal, da se tožba z Dunaja zavrne. Avstrija je v boju proti svoji severni sosedi tako utrpela hud udarec. Nemčija se zavzema, da bi domači vozniki dobili infrastrukturne dajatve povrnjene v enakem znesku z davčno olajšavo, kar bi pomenilo, da bi bila uporaba avtocest zanje še naprej brezplačna, medtem ko bi morali tujci (tudi Avstrijci) cestnino plačati.
{twitter}https://twitter.com/norbertghofer/status/1093084904685035520{/twitter}
Avstrija se je zoper takšno ureditev diskriminatornega cestninjenja pritožila na evropsko sodišče, odločitev generalnega pravobranilca EU pa bodo po besedah avstrijskega prometnega ministra Norberta Hoferja (FPÖ) podrobno proučili. "Zadnjo besedo bodo seveda imeli sodniki, ki praviloma upoštevajo mnenje generalnega pravobranilca." Domnevati je mogoče, da bo pravnomočna sodba, ki jo pričakujejo v nekaj tednih, izpadla enako negativno. "Nerganje Avstrijcev nad cestnino se mora sedaj končno končati," je po pisanju Krone.at v odzivu na odločitev generalnega pravobranilca EU ostro zapisal nekdanji nemški minister za promet Alexander Dobrindt, ki se je v času svojega mandata zavzemal za vpeljavo novega načina cestninjenja.
Generalni pravobranilec EU za Krone.at pojasnjuje: "Nemčija povsem pravilno zastopa mnenje, da se stroški za vzdrževanje avtocestnega omrežja, ki so jih doslej nosili pretežno davkoplačevalci, porazdelijo enakomerno na vse uporabnike, vključno voznike tujih vozil. Po drugi strani bi bili lastniki domačih vozil izpostavljeni nesorazmerno visoki obdavčitvi, če bi morali plačati tako davek na infrastrukturo kot tudi davek na vozila."