Bliskoviti udar v Maliju: Mednarodna skupnost je ob dogajanju v nemirni afriški državi zaskrbljena

STA
19.08.2020 18:35

Malijski vojaki so predsednika Ibrahima Boubacarja Keito ugrabili in prisilili k odstopu, mednarodna skupnost svari

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Malijci slavijo vojsko na ulicah Bamaka.
Moussa Kalapo

Vodje vojaškega udara v Maliju, ki so v torek zajeli predsednika Ibrahima Boubacarja Keito in ga v noči na sredo prisilili v odstop, so včeraj obljubili, da bodo izvedli politično tranzicijo in "v razumnem času" pripravili volitve. Mednarodna skupnost je ob dogajanju v nemirni afriški državi zaskrbljena. Sinoči je o tem razpravljal VS ZN.
Nacionalni odbor za rešitev naroda (CNSP) "se je odločil, da prevzame odgovornost pred ljudmi in zgodovino", je v televizijskem nagovoru sodržavljanom sporočil Ismael Wague, namestnik poveljnika malijskih letalskih sil. Pred tem je ponoči - nekaj ur po zajetju s strani vojakov, ki so po večmesečni politični krizi v torek izvedli bliskovit državni udar - Keita sporočil, da odstopa s položaja. "Če so se določeni elementi naše vojske odločili, da se mora to končati z njihovo intervencijo, ali potem sploh še imam izbiro? Moram se podrediti, ker ne želim prelivanja krvi," je dejal med nastopom na televiziji Keita, pri čemer je bil po poročanju francoske tiskovne agencije AFP videti miren in zbran.
Uporniški vojaki so v torek popoldne pravzaprav ugrabili predsednika in premierja Boubouja Cisseja ter ju odpeljali v vojaško oporišče Kati, nedaleč od prestolnice Bamako, ki so jo zasedli v torek zjutraj. Prav to oporišče je bilo prizorišče državnega udara leta 2012, s katerim je oblast v Maliju prevzel Keita. V Bamaku se je medtem zbrala navdušena množica. Zahtevala je odstop Keite, ki je bil za drugi mandat izvoljen leta 2018, in pozdravljala vojake na njihovi poti proti uradni rezidenci. Sosednje države, nekdanja kolonizatorka Francija, Evropska unija, Afriška unija in ZDA so že izrazile zaskrbljenost nad udarom in posvarile pred vsakršnim neustavnim prenosom oblasti. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je zahteval "takojšnjo in brezpogojno izpustitev" predsednika in premierja.
V Maliju sta v okviru misije EU tudi slovenska vojaka, ki pa sta po zatrjevanju Slovenske vojske na varnem.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta