Bo Hrvaška dobila največjo ladjo v svoji vojaški floti?

STA, M.R.
17.11.2022 13:36

Hrvaška vlada in obrambno ministrstvo se z norveško vlado in družbo Kongsberg dogovarjata o nabavi dveh večnamenskih bojnih ladij, s čimer bi Hrvaška dobila največjo ladjo v svoji vojaški floti, piše hrvaški časnik Jutarnji list.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Trondheim (NORWAY), Oct. 21. 2018. HSwMS Karlstad comes alongside in Trondheim prior participating in Exercise trident juncture 18. Trident Juncture 18 is designed to ensure that NATO forces are trained, able to operate together and ready to respond to any threat from any direction. Trident Juncture 18 takes place in Norway and the surrounding areas of the North Atlantic and the Baltic Sea, including Iceland and the airspace of Finland and Sweden. With more than 50,000 participants from 31 nations Trident Juncture 2018 is one of NATOs largest exercises in recent years. Around 250 aircraft, 60 ships and more than 10,000 vehicles are involved in the exercise to perform and conduct air, land, maritime, special operation and amphibious drills.,Image: 445616417, License: Rights-managed, Restrictions:, Model Release: no
Profimedia

Ladji bi zgradili na Hrvaškem, vsaka pa je vredna med 150 in 200 milijoni evrov. Nakup patruljnih plovil družbe Kongsberg bi zadovoljil vse potrebe hrvaške vojne mornarice za izvajanje operacij v Sredozemlju in Atlantiku, pa tudi za sodelovanje v Natovi bojni skupini. Gre za 90 metrov dolgo in 15 metrov široko ladjo, s pristajališčem za helikopter black hawk, dosegla pa bi hitrost od 16 do 24 vozlov.

Intenzivna pogajanja o nakupu potekajo že več kot leto dni, kar je za Jutarnji list potrdil vodja projekta Vanguard v družbi Kongsberg Naval System Arild Skoge. "Hrvaška stran je pokazala zanimanje za ta projekt in zdaj čakamo končno odločitev hrvaške vlade. Z naše strani lahko zagotovimo, da bomo ladjo dostavili dve leti in pol po podpisu pogodbe," je dejal Skoge.

Skoge je izpostavil, da so po treh letih raziskav trga v Kongsbergu sklenili, da je Hrvaška idealen partner in da bi želeli, da Hrvaška postane tudi središče za gradnjo teh ladij. Poleg ladij za hrvaško vojno mornarico bi tam lahko gradili in vzdrževali tudi ladje za druge države. Ocenil je, da bi Hrvaški to lahko zagotovilo okoli 20.000 delovnih mest.

Ladje bi po neuradnih informacijah gradili v ladjedelnici 3. maj, opremili pa v ladjedelnici Iskra v Šibeniku.

Hrvaška bo od Francije do konca leta kupila tudi protiletalski sistem kratkega in srednjega dosega, vreden okoli pol milijarde evrov. Od Francije je že kupila 12 večnamenskih vojaških letal rafale, za katera je odštela 999 milijonov evrov. Hrvaški piloti so v Franciji že začeli usposabljanje na letalih rafale, prve pa bodo na Hrvaško po pisanju časnika Večernji list pripeljali v začetku leta 2024.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta