Brexit tik pred ciljem ali v slepi ulici

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
19.11.2018 17:20

Britanski trdolinijaši, ki niso niti najmanj navdušeni nad tem, kar je izpogajala Velika Britanija, se trudijo, da bi dogovor o brexitu spravili na smetišče zgodovine.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nasprotniki brexita oziroma zagovorniki obstanka Velike Britanije v EU so tudi včeraj zasedli londonske ulice.
Reuters

Le dobre štiri mesece še ostaja do petka, 29. marca 2019, ko naj bi Velika Britanija po dobrih štirih desetletjih zapustila Evropsko unijo. Ne glede na to, da je od britanskega referenduma o tem vprašanju, na katerem je 51 odstotkov ljudi glasovalo za odhod iz EU, minilo že skoraj dve leti in pol, pa brexit še nikakor ni dorečen. Menda je, tako pravijo v Bruslju in je prepričana tudi britanska premierka Theresa May, skoraj pred ciljem, brexitovski trdolinijaši, ki niso niti najmanj navdušeni nad tem, kar je izpogajala Velika Britanija, pa se trudijo, da bi nedavno sklenjeni dogovor spravili na smetišče zgodovine in da bi Velika Britanija tik pred zdajci pričela nova pogajanja.

Evropska unija enotna

Voditelji Evropske unije naj bi dogovor na 585 straneh potrdili na izrednem vrhu o brexitu prihajajočo nedeljo. Temu so posvečene skoraj vse aktivnosti na sedežu Evropske komisije in v drugih organih Evropske unije. Vseh sedemindvajset članic EU enotno podpira osnutek ločitvenega sporazuma z Združenim kraljestvom, je po poročanju Slovenske tiskovne agencije danes v Bruslju poudaril glavni pogajalec unije o brexitu Michel Barnier. Odprto ostaja vprašanje, za koliko časa bo mogoče podaljšati prehodno obdobje. Sedaj je bolj kot kadarkoli pomembno, da ostanemo mirni, je pozval Barnier. "Zadovoljen sem, da so ministri podprli celoten sveženj," je dejal Barnier po izrednem ministrskem sestanku sedemindvajseterice o brexitu. Pogovori pogajalcev sedemindvajseterice in britanske strani se sicer nadaljujejo, osredotočeni so na politično izjavo o prihodnjih odnosih, ki bo odprla vrata pogajanjem o prihodnjem partnerstvu, je še poudaril Barnier.
"Prvi težaven korak je opravljen," pa je dejal avstrijski minister za evropske zadeve Gernot Blümel, ki je vodil zasedanje, ker njegova država v drugi polovici leta predseduje Svetu EU. Avstrijec je ob tem izpostavil, da je izjemno pomembno ohraniti enotnost vse do konca. "Ločitev ni nikoli lahka, je pa vedno bolje, če je prijateljska," je še dejal in spomnil, da se končuje težaven 45-letni zakon. Dogovor na mizi je najboljši možen, so v Bruslju poudarjali praktično vsi sodelujoči, Slovenijo je zastopal državni sekretar Vedran Božič. "Ni boljšega dogovora za ta nori brexit", je na primer komentiral luksemburški zunanji minister Jean Asselborn, ki meni, da je v interesu vseh, da se ta dogovor tudi udejanji.

Velika Britanija razklana

Toda zapletlo se bo v britanskem parlamentu, ki mora prav tako potrditi dogovor, o tem naj bi govorili in glasovali britanski poslanci v decembru. Toda velik del, menda okoli dve tretjini, jih meni, da je uradni London v pogajanjih z Brusljem iztržil premalo, in dogovora najverjetneje ne bodo podprli. Na nitki visi tudi politična usoda premierke Mayeve, saj "trdobrexitovski" poslanci njene konservativne stranke zbirajo pisma za razpravo o njeni odstavitvi. Najprej z vrha stranke in s tem tudi s premierskega položaja.
Mayeva, ki je sicer prepričana, da bi njen odhod z Downing Streeta 10, kjer domuje britanski premier oziroma premierka, vse le poslabšal, vztrajno agitira za dogovor. "Ločitveni sporazum Evropske unije in Združenega kraljestva bo Britancem v celoti omogočil nadzor nad priseljevanjem državljanov iz članic EU," je tako danes na letni konferenci Konfederacije britanske industrije (CBI), osrednje gospodarske lobistične skupine na Otoku, zatrdila Mayeva. "Ko bomo zapustili Evropsko unijo, bomo imeli popolni nadzor nad tem, kdo prihaja k nam," je dejala na srečanju z vodilnimi britanskimi gospodarstveniki. "Ne bo se več dogajalo, da bodo imeli državljani EU, ne glede na njihovo usposobljenost in izkušnje, prednost pred inženirji iz Sydneyja ali računalniškimi programerji iz Delhija," je dejala in znova poudarila, da je odločena izpeljati dogovor o brexitu. "Pred nami je zahteven teden pogajanj," je dejala. "Toda verjamem, da bomo na vrhu dosegli dogovor, ki ga bom prinesla v parlament," je dejala Mayeva in priznala, da bo zaključna faza najtežja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta