Britansko vrhovno sodišče: Johnsonov suspenz parlamenta nezakonit

STA, A.L.
24.09.2019 12:36

Odločitev britanskega premierja Borisa Johnsona o začasni prekinitvi dela parlamenta pred rokom za izstop iz Evropske unije je bila nezakonita, je danes razsodilo britansko vrhovno sodišče. "To je imelo izjemne posledice za temelje naše demokracije," je poudarila predsednica sodišča Brenda Hale. Downing Street razsodbo še preučuje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

"To ni bila normalna prekinitev dela parlamenta," je še dejala predsednica vrhovnega sodišča in dodala, da je premierjeva odločitev parlamentu onemogočila, da bi igral svojo vlogo.
Pojasnila je, da je vseh enajst sodnikov soglasno razsodilo, da je premierjeva odločitev neveljavna ter da morata o nadaljnjih korakih odločiti predsednika obeh domov britanskega parlamenta, poroča britanski BBC.
Predsednik predstavniškega doma John Bercow je po odločitvi sodišča poudaril, da se mora spodnji dom parlamenta "nemudoma sestati". Dodal je, da se bo sešel z vodji različnih strank na nujnih pogovorih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Odločitev vrhovnega sodišča je dokončna in se nanjo ni mogoče pritožiti, pomeni pa poraz Johnsona in njegove vlade. Z Downing Streeta so po navedbah BBC sporočili, da razsodbo še preučujejo.
Vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn je Johnsona že pozval k odstopu in razpisu predčasnih volitev. "Vabim Borisa Johnsona (...) naj razmisli o svojem stališču in postane premier z najkrajšim stažem," je dejal Corbyn na srečanju svoje stranke. Vodjo konservativcev je še pozval k volitvam, na katerih bi izbrali vlado, ki spoštuje demokracijo, poroča AFP.
Johnson je začasen suspenz parlamenta predlagal konec avgusta, češ da ga potrebuje za predstavitev programa dela nove vlade, kraljica Elizabeta II. pa ga je odobrila. Prekinitev se je začela 10. septembra in naj bi trajala do 14. oktobra.
Poslanci, ki nasprotujejo izstopu države iz EU brez dogovora, premierja obtožujejo, da je bil namen prekinitve dela parlamenta predvsem zajeziti njihova prizadevanja, da bi tak izstop preprečili. Johnson je odločen, da bo Velika Britanija izstopila iz EU 31. oktobra, z ali brez dogovora.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta