Od 232 milijonov evrov, kolikor je danes napovedala komisija za izboljšanje globalne pripravljenosti, preventive in obvladovanja virusa, je 114 milijonov namenjenih za okrepitev globalne pripravljenosti, 100 milijonov za raziskave, 15 milijonov za partnerske države v Afriki in tri milijone za repatriacijo državljanov EU.
Komisar Janez Lenarčič je opozoril, da je virus terjal že več kot 2600 življenj in prizadel 29 držav, ter znova pozval k izboljšanju usklajevanja prizadevanj na globalni ravni. Ključna prioriteta EU je po njegovih besedah zajeziti bolezen in zavarovati javno zdravje.
Članice naj sledijo nasvetu WHO
Tudi odločitve o omejitvi potovanj so v rokah članic. Komisarka Kiriakidesova je sicer pozvala, naj članice sledijo nasvetu WHO, ki za zdaj ni priporočila ukrepov za omejitev potovanj in trgovine.
Komisarka je posvarila pred paniko ter zavajajočimi oziroma napačnimi informacijami. Medije je pozvala, naj poročajo pravilno in naj ne razširjajo napačnih informacij, kot se je dogajalo v minulih dneh. V takšnih razmerah, ko so ljudje že zaskrbljeni, je potrebna še toliko večja pazljivost pri obveščanju, je opozorila.
Danes se je sicer sestal tudi odbor EU za varovanje javnega zdravja, ki vključuje predstavnike ministrstev za zdravje in institucij. Ta odbor je o novem koronavirusu prvič razpravljal 17. januarja, danes pa se je sestal devetič.
Italija je odboru poročala o svojem ukrepanju, ki vključuje prepoved potovanj, karanteno in zapiranje javnih prostorov, ne pa tudi pregledov ob odhodu iz države. Poročala mu bo tudi v prihodnje, zlasti glede razmer v smučarskih središčih. V poročilu po sestanku piše tudi, da ena država od državljanov, ki se vrnejo iz prizadetih območij v Italiji, zahteva, da ostanejo 14 dni v samoosamitvi.
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni je po povzetku sestanka odbora, ki je dostopen na spletu, ocenil, da je tveganje pojava žarišč, kakršna so v Italiji, v drugih državah EU zmerno do veliko.
Države so na sestanku spomnili, naj izmenjujejo informacije, tudi o načrtovanih ukrepih, s ciljem zagotovitve usklajenega delovanja. Evropska komisija je pozvala k premisleku o vprašanjih glede pripravljenosti in odzivanja, tudi o ukrepih na vhodnih točkah in laboratorijskih zmogljivostih.