Nova voditeljica najmočnejše nemške stranke CDU je na kongresu v Hamburgu postala dosedanja generalna sekretarka stranke Annegret Kramp-Karrenbauer. V drugem krogu strankarskih volitev je osvojila 51,7 odstotka glasov okoli tisoč delegatov in premagala konservativnega odvetnika Friedricha Merza. Dolgoletna zaveznica Merklove, ki jo mnogi zaradi lomljenja jezika ob izgovorjavi dolgega imena kličejo kar AKK, je bila od leta 2011 do 2018 prva ministrska predsednica Posarja, a je nato februarja na predlog kanclerke prevzela slabše plačan položaj generalne sekretarke CDU. Položaj, ki ga je pred vodenjem CDU, zasedala tudi Merklova. Zaradi zvestobe kanclerki in podobnih stališč so jo poimenovali tudi mini Merklova, a je Kramp-Karrenbauerjeva očitke zavrnila, češ da moškega nikoli ne bi primerjali na tak način ter da imata s kanclerko tudi različna stališča, kar je skušala izpostaviti v zadnjih tednih. Politično sicer predstavlja bolj levo krilo stranke, a ne na vseh področjih. Tako velja, da je glede socialne politike bolj levo usmerjena, sicer pa zagovarja tradicionalne, konservativne vrednote.
Nemška kanclerka Angela Merkel je pred tem v uvodnem nagovoru spomnila na svoje začetke, a ob tem poudarila prihodnje izzive, ki ležijo pred stranko. Pri tem je, črpajoč iz lastnih 18-letnih izkušenj vodenja CDU, pozvala k poenotenju krščanskih demokratov, da bi se tako lahko skupaj združili in vodili."Krščanski demokrati se morajo z novim vodstvom in programom zoperstaviti izzivom prihodnosti," je pozvala Merklova v svojem zadnjem nagovoru kot predsednica stranke. Opozorila je, da so pri krščansko-demokratski stranki in sestrski krščansko-socialni uniji (CSU) v preteklih letih z grenkim priokusom uvideli, kam vodi neskončen spor. Kot ključno je zato izpostavila poenotenje stranke. "Stranka ni en, stranka smo mi vsi," je dejala. Osrednjo temo njenega govora nakazuje tudi geslo kongresa Poenotiti in skupaj voditi.
Ni nujno, da bo kontinuiteta
"Pozanimal sem se o političnem profilu nove predsednice in povedali so mi, da ni nujno, da bo popolna kontinuiteta Merklove," za Večer pravi slovenski evropski poslanec Lojze Peterle, ki je na hamburškem kongresu. Njen repertoar da je malo bolj konzervativen. Zdaj bo pomembno, kako se bo stranka postavila po zadnjih porazih, kam jo lahko pripelje nova predsednica. Gotovo pa ta izvolitev, se strinja Peterle, zagotavlja stabilnost stranke in da Angela Merkel po načrtih konča kanclerski mandat.
"Poslušal sem vse tri kandidate in vsi trije so bili dobri. Merz je nekoliko bolj poudarjal Evropsko unijo in vlogo Nemčije v EU. Nagovarjal je bolj intelektualno, nova predsednica je govorila bolj srčno. Bila pa je razlika med njima navsezadnje tesna."