Zunanji minister Miro Cerar je po srečanju zunanjih ministrov 79 držav mednarodne koalicije proti Islamski državi (IS) v Washingtonu dejal, da Slovenija ostaja še naprej aktivna članica koalicije z vojaško podporo inštruktorjev v Iraku, humanitarno pomočjo in delovanjem sklada ITF.
V Washingtonu je v sredo potekalo doslej največje srečanje držav koalicije proti IS, ki ga je gostil ameriški državni sekretar Mike Pompeo, zunanjim ministrom koalicije pa je spregovoril tudi predsednik ZDA Donald Trump, ki je lani vnesel nekaj zmede z razglasitvijo zmage proti IS in napovedjo umika ameriške vojske iz Sirije. Zaradi tega je med drugim odstopil njegov zunanji minister James Mattis.
Trump v nagovoru ministrom več ni govoril o tem, da je IS že poražena, ampak je zagotovil, da je močno oslabljena. Cerar je dejal, da IS še vedno obstaja, še posebej na severu Iraka in v Siriji in izvršuje tudi kibernetske napade. Še vedno je nevarnost, da na vojna območja prihajajo borci iz Evrope in se potem tudi vračajo v Evropo.
IS vojaško poražen, še vedno pa ima celice v Iraku in Siriji
"Še vedno se kujejo zli načrti in zato je koalicija proti IS potrebna še naprej," je dejal Cerar in zagotovil, da bo Slovenija ostala aktivna v koaliciji, dokler se ne končajo teroristične grožnje in zlorabe žensk, otrok in drugih skupin.
Po Cerarjevih besedah je res, da je bil IS vojaško poražen, še vedno pa ima celice v Iraku in Siriji in se želi širiti naprej. "Vseh 79 držav se je dogovorilo, da bomo še naprej skupaj aktivni, dokler se teroristov ne uniči do konca in se ne osvobodijo ozemlja, kjer še delujejo ter prenehajo kibernetski napadi in preprečijo finančni tokovi. Enotnost koalicije je bila ponovno izpričana, predvsem pa smo govorili, da je potrebno še naprej prispevati sredstva, da bomo še naprej uspešni," je dejal Cerar.
Slovenija v koaliciji sodeluje od leta 2014 in med drugim sodeluje s pripadniki enote Slovenske vojske za specialno delovanje, ki pomaga pri usposabljanju oboroženih sil iraškega Kurdistana. Minister je na srečanju obvestil tudi o aktivnostih Slovenije v boju proti terorizmu, nasilnemu ekstremizmu in preprečevanju radikalizacije. Območje Zahodnega Balkana ostaja za Slovenijo področje posebnega interesa in Slovenija je v njej posebej prepoznana z dvema ključnima pobudama, ki sta postali tudi del politik EU.
Zunanji ministri koalicije so na koncu srečanja sprejeli izjavo, s katero so se zavezali nadaljnjemu sodelovanju in delovanju proti IS ter podobnim skupinam. Izjava omenja, da se je v zadnjem letu dni tiranije IS v Iraku in Siriji osvobodilo 7,7 milijona ljudi. Ozemeljski porazi IS v Iraku in Siriji so pomembna prelomnica, vendar ne pomenijo konec kampanje poti IS. Med drugim je potrebno osvobojeno ozemlje stabilizirati.
Trump je v nagovoru ministrom dejal, da bo naslednji teden verjetno naznanil, da so IS odvzeli 100 odstotkov zavzetega ozemlja, kar naj bi bila posledica njegovih pobud. Odstranili so več kot 60 vodilnih članov IS, ki jih je označil za bolne in zmešane ljudi. Zagotovil je, da je IS zdesetkana, ker nima več ozemlja za sprožanje novih napadov. Članicam koalicije se je zahvalil za sodelovanje.