"Imamo dogovor. Enotnost. Vseh 27 voditeljev se je strinjalo o dodatnem paketu pomoči Ukrajini v višini 50 milijard evrov v okviru proračuna EU," je na družbenem omrežju X zapisal Charles Michel po pogovorih z Viktorjem Orbanom, voditelji Nemčije, Francije in Italije ter predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Srečanje je potekalo pred začetkom zasedanja Evropskega sveta, ki se ga udeležuje tudi premier Robert Golob.
Predsednik Evropskega sveta je poudaril, da bo to omogočilo trdno, dolgoročno in predvidljivo financiranje za Ukrajino. "EU prevzema vodenje in odgovornost pri podpori Ukrajini, vemo, kaj je na kocki," je še zapisal.
Madžarski premier Orban je tako očitno vendarle pristal na nadaljnjo makrofinančno pomoč Ukrajini v okviru revizije MFF. Ta vključuje 50 milijard evrov za Ukrajino za prihodnja štiri leta, od tega 33 milijard evrov posojil in 17 milijard evrov nepovratnih sredstev.
Po neuradnih informacijah so se dogovorili, da bo Evropski svet na podlagi letnega poročila Evropske komisije vsako leto opravil razpravo o izvajanju finančnega instrumenta za Ukrajino. Če bo treba, bodo voditelji čez dve leti pozvali komisijo, naj pripravi predlog revizije instrumenta v okviru prihodnjega dolgoročnega proračuna.
Orban je sicer pred zasedanjem zahteval, da bi pomoč Ukrajini članice potrjevale s soglasjem vsako leto.
Današnji dogovor o reviziji MFF je pozdravila tudi predsednica komisije von der Leyen. "Evropski svet je potrdil naše prioritete. Podpora Ukrajini. Boj proti nezakonitim migracijam. Podpora evropski konkurenčnosti. Dober dan za Evropo," je zapisala na omrežju X.
Kaj vse obsega povečanje proračuna?
Revizija dolgoročnega proračuna unije 2021-2027, vrednega 1216 milijard evrov v tekočih cenah, sicer predvideva skupno povečanje za 64,6 milijarde evrov. V to je poleg pomoči za Ukrajino vključenih dodatnih 9,6 milijarde evrov za soočanje z migracijami in sodelovanje s tretjimi državami, tudi za podporo Zahodnemu Balkanu. Revizija predvideva še po 1,5 milijarde evrov za solidarnostni sklad in za spodbujanje konkurenčnosti evropskega gospodarstva.
Za pokritje tega povečanja bodo morale članice prispevati dodatnih 21 milijard evrov, 10,6 milijarde evrov pa bodo pridobili s prerazporeditvami obstoječih sredstev. Za 33 milijard evrov posojil, namenjenih Ukrajini, niso potrebni dodatni prispevki članic niti prerazporeditev obstoječih sredstev.
Kije pozdravil dogovor
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v nagovoru voditeljem prek videopovezave poudaril, da današnja odločitev kaže na enotnost EU. Ta je potrebna tudi pri vojaški podpori Ukrajini, je dodal. "Hvaležen sem vam za vašo odločitev o finančnem instrumentu za nas, za naše ljudi, za Ukrajino," je dejal Zelenski. "Pomembno je, da ste to odločitev sprejeli soglasno, vseh 27 članic. To znova kaže na vašo trdno enotnost in podporo Ukrajini," je dejal.
Ukrajinski premier Denis Šmihal pa je dogovor označil kot pomemben prispevek k skupni zmagi pri soočanju z rusko agresijo. "Pozdravljam sprejetje odločitve o vzpostavitvi instrumenta za Ukrajino v vrednosti do 50 milijard evrov za obdobje 2024-2027. Države članice EU so še enkrat pokazale svojo solidarnost in enotnost v dejanjih za ukrajinsko ljudstvo, da se sooči z vojno," je na družbenem omrežju X zapisal Šmihal.
Zahvalil se je Michelu in voditeljem držav članic sedemindvajseterice za neomajno podporo. "Vsak vaš glas je pomemben prispevek k naši skupni zmagi. Zagotovilo za to je sveženj v višini 50 milijard evrov do konca leta 2027," je zapisal.