Ali naj dan republike ostane 9. januar, so danes odločali v Republiki srbski. Kot so pokazali prvi delni rezultati, so volivci z veliko večino to potrdili. S plebiscitarno večino. V drugi bosansko-hercegovski entiteti, Federaciji BiH, pa so dejanje ocenili za neustavno, ki v državi ne bo spremenilo ničesar. Številne skrbi, da bo referendum povzročil destabilizicijo države in regije in da pomeni uvod v postopek odcepitve Republike srbske od Bosne in Hercegovine.
Milorad Dodik
Zakaj je sporen 9. januar
Za referendum se je Dodik odločil, ko je ustavno sodišče BiH lani razsodilo, da obeležitev 9. januarja kot dneva Republike srbske ni v skladu z ustavo BiH, ker gre za spomin na datum, ko je leta 1992 del srbskih poslancev v parlamentu takratne BiH sprejel nezakonito odločitev o razglasitvi "republike srbskega naroda v BiH", kar je privedlo do vojne. Sodišče je razsodilo, da s tem kršijo tudi pravice Hrvatov in Bošnjakov v entiteti, saj je 9. januar tudi srbski pravoslavni praznik.
Bakir Izetbegović
Ćamil Duraković
Volišča niso niti odprli
Srbski član predsedstva BiH Mladen Ivanić je dejal, da je pričakoval, da se bo Izetbegović ogradil od vojne retorike vojnega poveljnika vojske BiH Seferja Halilovića
. Ta je namreč minuli teden razburil z izjavo, da bi referendum lahko odprl prostor novim oboroženim spopadom v BiH, v katerih bi Republika srbska zdržala največ deset do 15 dni.
Dragan Lukač