Požari, kakršnim glede na trajanje in intenzivnost v Avstraliji še niso bili priča, v določenih predelih divjajo že vse od septembra. Doslej so terjali 28 življenj, po ocenah so bili usodni tudi za okrog milijardo živali.
Krizo so na prizadetih območjih še poglobili vztrajanje vročine in zelo redka obdobja rahlega dežja. Oblasti in prebivalci so se tako močno veselili za ta teden napovedanega dežja, saj so upali, da bo pomagal zajeziti ali pogasiti nekatere požare.
Iz zvezne države Novi Južni Wales, kjer gori nekaj izmed najhujših požarov, danes poročajo o precejšnjih padavinah. "Prišlo je olajšanje za številne gasilce, ki delajo po vsem Novem Južnem Walesu," so na družbenih medijih sporočili tamkajšnji gasilci in objavili posnetek dežja, ki pada na goreč gozd.
Ocenili so, da ta dež sicer ne bo pogasil vseh požarov, bo pa zagotovo naredil precej za njihovo zajezitev, povzema francoska tiskovna agencija AFP. Nevihte z dežjem so očistile tudi zrak v Melbournu, ki se je od ponedeljka dušil v dimu gozdnih požarov.
Vremenoslovci nov dež napovedujejo za petek in konec tedna. Ob pozitivnih pričakovanjih se sicer pojavljajo tudi skrbi, da bi lahko padavine in neurja po drugi strani povzročila poplave in podirala drevesa, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Avstralski gasilci so medtem poskrbeli za še eno dobro novico - v tajni operaciji je posebej izurjeni ekipi namreč uspelo pred ognjenimi zublji rešiti še zadnji gozd prazgodovinske vrste bora, imenovane volemija, ki sega v obdobje pred dinozavri.
V divjini raste še manj kot 200 teh dreves, ki so skriti v soteski narodnega parka Blue Mountains severozahodno od Sydneyja. Območje je prizadel eden največjih požarov. Gasilci so iz zraka na območje okrog gozda spustili sredstvo za ustavljanje požara, posebna ekipa pa je v sami soteski vzpostavila namakalni sistem, ki je poskrbel za zadostno vlago.
Okoljski minister Novega Južnega Wales Matt Kean je operacijo označil za "misijo za zaščito okolja brez primere", še piše AFP.