Požari, ki že več mesecev divjajo v Avstraliji, so od septembra zahtevali 25 žrtev, zgorelo je skoraj 2000 domov, poginilo več milijonov živali, škoda pa po navedbah Združenja avstralskih zavarovalnic znaša najmanj 700 milijonov avstralskih dolarjev oziroma 434 milijonov evrov. Oblak dima je viden tudi v 12.000 kilometrov oddaljenih Čilu in Argentini, je včeraj poročala STA. Kako dogajanje v državi spremlja Slovenec Andrej Lavtar, ki se trenutno tam mudi? "Na področjih, kjer požarov ni, se življenje odvija bolj ali manj nemoteno. Turistov v večjih mestih ne manjka, tu pa tam kdo nosi masko zaradi dima, a oblasti sporočajo, da kadar pride do večjih koncentracij dima, niti maske niso dovolj učinkovite. Svetujejo, naj ljudje raje ostanejo v zaprtih prostorih. V nacionalnih parkih, kjer gori, so bili pretežno avstralski turisti evakuirani. Drugod se je obisk posledično povečal," pripoveduje sogovornik. Četudi požar za seboj pušča katastrofalne posledice, panike med ljudmi za zdaj ni, pove Lavtar. "Vlada pa splošna zaskrbljenost, do kdaj bi vse skupaj utegnilo trajati, saj se je sezona visokih temperatur in požarov šele začela."
Ljudje pokazali neverjetno solidarnost
Franci Petek, poveljnik Gasilske zveze Slovenije, ocenjuje, da v izrednih vremenskih razmerah in razdaljah avstralskim gasilcem primanjkuje predvsem kapacitet: "Na terenu imajo okoli 3000 gasilcev, sedaj še enako število vojakov, ki pa nimajo opreme, niti niso usposobljeni za to delo," je povedal za Večer in opozoril, da stanje v Avstraliji spremljajo tudi slovenski gasilci, ki so že sporočili, da so pripravljeni priskočiti na pomoč. Absolutno pripravljenost kažejo tudi Avstralci, po besedah Andreja Lavtarja je, predvsem na podeželju, vsak odrasel moški prostovoljni gasilec, tudi v oddaljenih krajih čakajo na morebiten klic.
Pri dobrodelnosti že prihaja do prevar
Ker je trenutno v Avstraliji tudi visoka sezona kriketa, organizirajo dobrodelne tekme, pa tudi dražbe športnih artiklov s spominsko vrednostjo in podobno. Pomoč nudijo tudi zvezdniki, igralec Chris Hemsworth je včeraj, denimo, obljubil milijon dolarjev. "Sinoči so poročali o krizi upravljanja z vsemi dobrodelnimi sredstvi, pojavljajo pa se tudi že prevare, zato naj bodo posebej previdni ljudje iz Evrope, kam nakazujejo denar. Tovrstne donacije bodo predstavljale glavnino sredstev predvsem za gospodarsko okrevanje prizadetih območij, vlada bo namreč kmetom in malim podjetjem omogočila samo poceni premostitvena posojila," pripoveduje Andrej Lavtar.
Več kot 2600 gasilcev se pripravlja na nov vročinski val
Združenje avstralskih zavarovalnic ocenjuje, da je škoda zaradi požarov dosegla 700 milijonov avstralskih dolarjev (434 milijonov evrov), vendar opozarja, da se bo še povišala. Zavarovalnice so doslej prejele skoraj 9000 škodnih zahtevkov, pričakujejo pa, da se bo ta številka v prihodnjih dneh bistveno povišala.
V Novem Južnem Walesu je bilo v požarih uničenih 1588 in poškodovanih 653 domov, v sosednji zvezni državi Viktoriji je uničenih približno 200 domov, drugod po Avstraliji pa je zgorelo še 100 domov. Vlada je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP namenila začetni dve milijardi dolarjev (1,2 milijardi evra) za nacionalni sklad za pomoč opustošenim skupnostim.
Požari doslej uničili osem milijonov hektarjev površin
Po tem ko je na jugovzhodu Avstralije v ponedeljek vendarle padlo nekaj dežja in je nekoliko popustila tudi vročina, se več kot 2600 gasilcev pripravlja na nov vročinski val, ki ga pričakujejo v petek. Na jugovzhodu Avstralije še vedno divja na desetine požarov, zato narašča bojazen, da bi se več požarov v Novem Južnem Walesu in Viktoriji združilo in bi nastal tako imenovan "mega požar".
Požari so doslej uničili osem milijonov hektarjev površin, to je ozemlje, veliko kot Irska, poroča AFP.
Razmere podrobno spremljajo tudi v Centru EU za usklajevanje nujnega odziva (ERCC), ki je v stiku z avstralskimi oblastmi že več tednov. "EU solidarno stoji z Avstralci in je pripravljena pomagati, če bo potrebno," je tvitnil evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Kot je dodal, čakajo na prošnjo Avstralije.
Avstralija je sicer obveščena o naboru možnosti za pomoč, ki jo lahko nudijo EU in njene članice. Novembra lani je EU Avstraliji na njeno prošnjo pomagala s satelitskimi posnetki območij zvezne države Novi Južni Wales, ki jih je naredil sistem Copernicus, so v ponedeljek za STA pojasnili pri pisarni komisarja. (STA)