Dilema: reševati turizem ali življenja?

Ena najbolj obiskanih turističnih držav postopoma odpira meje za državljane skoraj cele Evropske unije, tudi turiste iz Slovenije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Turisti se vračajo, a zelo počasi.
Dimitris Tosidis

Pridite v Grčijo, država je zdaj odprta in varna," je grški premier Kiriakos Micotakis na tiskovni konferenci na otoku Santorini vabil tuje turiste. Grčija je namreč razmeroma dobro preživela epidemijo novega koronavirusa, a odkar je odprla svoje meje, število okuženih spet narašča. V sredo je grška nacionalna organizacija za zdravstvo potrdila osem novih okužb, skupno imajo 3310 primerov.

Zmeda na mejah

Za Grčijo, ki je lani gostila 33 milijonov turistov, so priprave na turistično sezono izjemnega pomena. Grčija je 15. junija odprla letališča, vendar samo za večino evropskih držav, vključno s Slovenijo in z izjemo Španije, Italije in Nizozemske. "Zavedamo se, da bo turistov manj kot lani. Veliko bo odvisno tudi od tega, kako bodo ljudje prihajali v Grčijo, bodo leteli ali se pripeljali z avtom," je Micotakis povedal na Santoriniju. Grški premier je poudaril, da tretjina turistov prihaja v Grčijo po kopnem. Pri tem je predvsem nagovarjal turiste iz sosednjih balkanskih držav, vendar so ti vsaj do 1. julija pristali na listi turistov iz "držav tretjega sveta".
Na mejnem prehodu Promahonas na grško-bolgarski meji je minuli teden že nastala zmeda. Grški obmejni policisti so zaustavili približno 200 Srbov, ki so želeli na počitnikovanje v Grčijo. Srbi so vztrajali, da so jim grški hotelirji zagotavljali, da bodo lahko prečkali mejo. "Zdi se, da je prišlo do nesoglasij med grškimi oblastmi. Notranje ministrstvo je odredilo zaprtje meje, zunanje ministrstvo pa je za turiste iz Srbije izdalo drugačno odredbο," se je v pogajanja vključil srbski zunanji minister Ivica Dačić. Zaradi pritiska so grški policisti naredili izjemo in Srbe spustili v državo.
Minister za turizem Haris Theoharis pa je sporočil, da bodo omejitve za preostali del Zahodnega Balkana še naprej veljale: "Na območju Grčije veljajo določila Evropske unije do konca junija. Ker pa so Srbi že uredili svoje rezervacije, smo za njih naredili izjemo."

Osamljeni turist z zaščitno masko v sicer zmeraj natrpanem Muzeju Akropole v Atenah
EPA

Letališča delno odprta, v muzeje z maskami

Minuli teden so se za mednarodni promet odprla tudi letališča v Atenah in Solunu, preostala so še zaprta. Po zagotovitvah grškega ministrstva za turizem bo s 1. julijem država uradno odprla tudi letališča na otokih za lete iz tujine. Na letališčih je uporaba maske obvezna. Potniki, ki bodo prispeli v Atene do konca meseca, se bodo morali testirati in potem počakati v izolaciji v tako imenovanih karantena hotelih en dan. Toda to spet ne bo veljalo za vse lete. Turisti, ki so sicer prišli v prvem valu odprtij letališč, so se pritoževali nad neorganiziranostjo grških oblasti, testiranjem in namestitvami v karantena hotelih. Po njihovem poročanju so mnogi čakali veliko več kot samo en dan v prisilni izolaciji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta