Dim iz Avstralije bo obkrožil Zemljo

ZUR
14.01.2020 15:37

Požari v Avstraliji so po navedbah Nase tako obsežni, da so sprožili nenavadno veliko pirokumulonimbusnih dogodkov oziroma neviht, ki jih povzroči ogenj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nebo nad teniškimi igrišči v Melbournu je povsem onesnaženo.
EPA

Dim, ki je nastal zaradi obsežnih gozdnih požarov v Avstraliji, naj bi po poročanju ameriške vesoljske agencije Nase že kmalu v celoti obkrožil Zemljo. Vzdolž vzhodne avstralske obale že več mesecev vlada grozljiv ognjeni pekel, zaradi katerega se proti Tihemu oceanu valijo ogromne gmote sivega in črnega dima. Po navedbah Nase so oblaki tega dima okoli prvega dne novega leta prešli Južno Ameriko, zaradi česar se je nebo nad to celino stemnilo, okoli 8. januarja pa so že obkrožili polovico Zemlje. "Pričakujemo, da bodo dimni oblaki planet v celoti obkrožili vsaj enkrat," so še sporočili iz Nase.
Na območju celotne Avstralije je v preteklih nekaj mesecih izbruhnilo na stotine gozdnih požarov, v katerih je umrlo najmanj 28 ljudi. Ognjeni zublji so uničili več kot 2000 domov. Razsežnost in intenzivnost požarov, kakršnih še nismo bili priča, lahko po besedah izvedencev najverjetneje pripišemo podnebnim spremembam. Požari v Avstraliji so po navedbah Nase tako obsežni, da so sprožili nenavadno veliko pirokumulonimbusnih dogodkov oziroma neviht, ki jih povzroči ogenj. Zaradi teh neviht se je dim dvignil tudi do 17,7 kilometra visoko. "Ko ta dim pride v stratosfero, lahko potuje na tisoče kilometrov stran od vira in s tem vpliva na ozračje po vsem svetu," so dejali predstavniki Nase ter dodali, da še preučujejo učinke dima na tej višini ter ugotavljajo, ali prispeva k ohlajanju ali segrevanju ozračja in v kolikšni meri.
Dim je spremenil barvo neba nad Južno Ameriko, na Novi Zelandiji močno ogroža kakovost zraka, zaradi njega je vidno potemnel sneg na gorskih vrhovih. Hude težave s kakovostjo zraka imajo tudi v velikih avstralskih mestih, vključno s Sydneyjem, Melbournom in Canberro. Na vzhodu države se gasilci še vedno borijo z več kot sto gozdnimi požari, vendar so jim zdaj v veliko pomoč vsaj nekoliko nižje temperature ter dež.
Težave z dimom imajo tudi v Melbournu, kjer se bo prihodnji teden začel prvi letošnji teniški turnir za veliki slam. Ena glavnih žrtev je bila slovenska teniška igralka Dalila Jakupovič, ki je dopoldne po tamkajšnjem času začela kvalifikacije, čeprav se dim in močno onesnažen zrak še nista razkadila. Jakupovičeva je proti Stefanie Vögele dobila prvi niz s 6:4, v drugem pa pri rezultatu 5:6 dvoboja zaradi napada kašlja in težav z dihanjem ni mogla nadaljevati. Osemindvajsetletnica je okrcala prireditelje, zakaj so dovolili igrati dvoboje v teh katastrofalnih razmerah. "Mislim, da to ni pošteno do nas, igralk, poleg tega zagotovo ni zdravo," je dejala Jakupovičeva in dodala, da je bila pravzaprav zelo presenečena, saj je bila prepričana, da včeraj zaradi slabih razmer ne bo kvalifikacij. "Bilo je res slabo. Še nikoli nisem doživela česa podobnega in zelo sem bila prestrašena. Strah me je bilo, da bom izgubila zavest in padla. Zato sem pokleknila na tla. Ker nisem mogla več hoditi. Ko sem bila na tleh, sem lažje prišla do nekaj zraka," je grozljivo izkušnjo še opisala Jakupovičeva, ki je potrebovala kar nekaj časa, da je prišla k sebi. Številne igralke in trenerji so Jakupovičevi stopili v bran in pozvali organizatorje, da v takšnih razmerah ni mogoče igrati. Onesnaženost zraka je po podatkih spletne strani IQ Air Visual dopoldne v Melbournu dosegla indeks 441, potem pa se je nekoliko izboljšala in vodilno mesto na svetu po onesnaženosti zraka je spet prevzelo Sarajevo z indeksom 424,

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta