Bivši predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump, ki so mu najpomembnejša družbena omrežja, kot sta mu bila najbolj priljubljeni in uporabljani twitter pa tudi v svetu najbolj razširjeni facebook, zaprla dostop zaradi napada njegovih privržencev na ameriški kongres, po besedah njegovega svetovalca Jasona Millerja načrtuje ustanovitev lastnega družbenega omrežja. Kot je za televizijo Fox News dejal Miller, naj bi Trumpovo družbeno omrežje morda zagnali v dveh ali treh mesecih. Miller je prepričan, da bo to družbeno omrežje popolnoma spremenilo igro in pridobilo več deset milijonov uporabnikov.
Trump od začetka januarja, ko so njegovi privrženci napadli stavbo kongresa ter ogrožali kongresnike in senatorje, pri čemer je umrlo pet ljudi, nima dostopa do twitterja, kjer je objavljal več kot katerikoli predsednik ZDA oziroma sploh katerikoli ameriški politik. Preko twitterja je tudi vodil svojo politiko in med drugim odpuščal člane vlade - preden so za to izvedeli uradno, so oni sami ali njihovi najožji sodelavci to lahko prebrali drugje, torej v predsednikovih tvitih v 140 znakih. "Odpuščen si," kot je velikokrat dejal v svojem resničnostnem šovu na televiziji, preden je postal predsednik. Na ta način so izvedeli za svojo usodo svetovalci za nacionalno varnost pa tudi nekateri najpomembnejši ministri, na primer general H. R. McMaster, prav tako svetovalec za nacionalno varnost. Trump je imel na twitterju 88 milijonov sledilcev, med katerimi niso bili le podporniki, ampak vsi, ki so želeli izvedeti novice iz prve roke. Sedaj lahko Trump občasno objavi kakšno izjavo za javnost, vendar pa je Miller zagotovil, da trdo dela za zagon lastnega družbenega omrežja.
Trump je še vedno zelo vpliven v republikanski stranki in uživa največ podpore med republikanskimi volivci glede možne predsedniške kandidature leta 2024. Vendar proti njemu teče tudi več preiskav in tožb. Zaradi poskusa vplivanja na državne uradnike v zvezni državi Georgia, naj spremenijo izid volitev v njegov prid, poteka zoper njega kazenska preiskava. Podobna preiskava je odprta tudi v New Yorku v povezavi s poslovanjem njegovega podjetja. Vložena je bila prav tako civilna tožba zaradi napada njegovih privržencev na kongres, civilno ga toži nečakinja Mary Trump zaradi zapuščine, za spolni napad oziroma nadlegovanje pa ga tožita najmanj dve ženski.
Doslej so se že pojavila ugibanja o tem, ali Trump razmišlja o ustanovitvi lastne televizije. Vendar to zahteva veliko denarja, Trumpova blagovna znamka pa je med njegovim vodenjem ZDA utrpela precej škode. Dolžan naj bi bil več sto milijonov dolarjev. Ob tem so spletna stran The Hill in drugi mediji poročali, da Trumpovo slavno pozlačeno zasebno letalo Boeing 757 stoji pokvarjeno na manjšem letališču v New Yorku, ker je potrebno popravil, vrednih nekaj sto tisoč dolarjev.
Kot da to ne bi bilo dovolj, se Trump sooča še z drugimi težavami. Njegovo posestvo v Mar-a-Lagu na Floridi je namreč deloma zaprto zaradi izbruha okužb z novim koronavirusom, kar naj bi se bilo zgodilo, potem ko je tam potekala prireditev za zbiranje sredstev za senatno kampanjo nekdanje veleposlanice v Sloveniji Lynde Blanchard. (vb, sta)