EU tudi uradno potrdila še tretjo preložitev brexita

STA, A.L.
29.10.2019 18:25

EU je danes tudi uradno potrdila prožno preložitev brexita do 31. januarja prihodnje leto. To je že tretja preložitev izstopa Združenega kraljestva iz unije, ki je bil sprva predviden 29. marca. Glede na pestro in nepredvidljivo dogajanje na Otoku, kjer naj bi bile decembra predčasne volitve, se zdi trenutno povsem mogoče, da ne bo zadnja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

"EU27 je uradno potrdila preložitev. Morda bo zadnja. Prosim, dobro izkoristite ta čas," je tvitnil predsednik Evropskega sveta Donald Tusk "britanskim prijateljem" in se ob tem od njih poslovil, saj da se njegovo poslanstvo izteka. "Držal bom pesti za vas," je še dodal.
Tusk je uradno odločitev naznanil ob izteku 24-urnega pisnega postopka potrjevanja prožne preložitve brexita, ki ga je unija sprožila v ponedeljek po prejetju britanskega soglasja k odlogu, o katerem se je v ponedeljek dogovorilo 27 veleposlanikov članic EU.
V tem kontekstu je tudi slovenska vlada na današnji dopisni seji sprejela sklep Evropskega sveta o prožni preložitvi brexita, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.
Prožna preložitev pomeni, da lahko Združeno kraljestvo izstopi tudi pred 31. januarjem, če britanski parlament ločitveni sporazum potrdi prej. Glede na to, ali bi v Westminstru sporazum potrdili novembra, decembra ali januarja, bi torej ločitveni sporazum začel veljati 1. decembra, 1. januarja ali 1. februarja.
A glede na dogajanje na Otoku se zdi malo verjetno, da bi lahko v Westminstru ločitveni sporazum potrdili pred januarjem, pa še takrat bo to težko izvedljivo. Decembra naj bi bile decembra volitve, Johnson pa je, kot kaže, opustil namero, da poskuša izstopni sporazum spraviti skozi parlament do volitev.
Članice ob potrditvi prožne preložitve poudarjajo, da tega dodatnega obdobja ni mogoče izkoristiti za ponovno odpiranje ločitvenega sporazuma ali začetek pogajanj o prihodnjih odnosih ter da mora biti vsaka enostranska zaveza ali izjava Združenega kraljestva skladna z ločitvenim sporazumom.
Izpostavljajo tudi dolžnost Britanije, da kot članica EU predlaga kandidata za evropskega komisarja. Če bo torej Združeno kraljestvo v času začetka dela nove Evropske komisije, ki se trenutno pričakuje 1. decembra, še vedno član unije, bodo morali predlagati komisarskega kandidata.
To je tretji odlog brexita, ki je bil sprva načrtovan 29. marca. Prvič so ga preložili do 12. aprila oziroma 22. maja. Prvi rok je bil predviden v primeru, da britanski parlament ločitvenega sporazuma ne potrdi, drugi pa za primer, da ga potrdi. Ker sporazuma v Westminstru niso potrdili, so nato aprila brexit znova preložili do 31. oktobra.
Cilj teh preložitev je zagotoviti urejen izstop, torej brexit na podlagi sporazuma, ki ureja tri prednostna ločitvena vprašanja - državljanske pravice, finančno poravnavo in mejo na irskem otoku, ter opredeljuje prehodno obdobje, ki bo trajalo najmanj do konca leta 2020, mogoče pa ga je podaljšati še za največ dve leti. V tem času naj bi se EU in Združeno kraljestvo dogovorila o sporazumu o prihodnjih odnosih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta