(FOTO) EU Lukašenku očita nečloveški in gangsterski pristop do migrantov

STA, A.L.
09.11.2021 19:00

Evropska unija je danes režimu beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka očitala nečloveški pristop glede migrantov. Bruselj se dogovarja s 13 državami, da bi omejile migracije v smeri Belorusije, od koder skušajo nato prebežniki vstopiti v EU. Lukašenko je danes očitke zavrnil, češ da migrante na mejo vodijo tihotapci.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Epa
EPA

"To je del nečloveškega in res gangsterskega pristopa Lukašenkovega režima," je danes o razmerah na poljsko-beloruski meji, kamor prebežnike Belorusija lažno privablja z obljubo lažjega vstopa v EU, povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije Peter Stano.

Reuters
EPA

Evropska unija je že uspešno prepričala Irak, da je ustavil lete iz Bagdada v Minsk. O podobnih dogovorih se trenutno pogovarja še s 13 državami, iz katerih bi lahko prišli migranti, ki bi jih izkoristila Belorusija za pritisk na EU. Med njimi so DR Kongo, Egipt, Gruzija, Irak, Jordanija, Pakistan in Turčija. Okoli 20 držav pa trenutno opazujejo, kako bi se lahko razmere razvile. Stano je še povedal, da zelo podrobno opazujejo tudi Rusijo.

EPA
EPA

Lukašenko je očitke danes zavrnil. Za več tisoč migrantov na meji s Poljsko je okrivil mednarodne tihotapce ljudi, ki jim migranti plačajo večje vsote denarja za pot v boljše življenje na Zahodu. "To niso reveži, ki prihajajo," je dejal.

EPA
Reuters

Poljska in Litva ter v manjši meri Latvija so tarča velikega migrantskega pritiska na svoji meji z Belorusijo, ki je obenem zunanja meja unije. Beloruske oblasti s predsednikom Aleksandrom Lukašenkom na čelu namreč že več mesecev namerno vzpodbujajo migrante, predvsem iz nemirnih držav Bližnjega vzhoda, kot sta Irak in Afganistan, naj uporabijo Minsk kot tranzitno točko na njihovi poti v EU.

EPA

Bruselj Minsku zato očita "hibridno vojno" kot odgovor na sankcije unije po lanskih spornih predsedniških volitvah. Minsk tovrstne obtožbe vztrajno zanika.

EPA
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta