Življenje slovaškega premierja Roberta Fica je še vedno ogroženo, je na večerni tiskovni konferenci povedal notranji minister Matuš Šutaj Eštok in pojasnil, da operacija še poteka. Ministrica za zdravje Zuzana Dolinkova je dejala, da verjame, da se bo vse izteklo dobro.
Pred tem so slovaški mediji sporočili, da naj bi bilo stanje slovaškega premierja resno, a stabilno.
Napadalec, ki naj bi bil ravnal s političnim motivom, je v sredo popoldan v Fica izstrelil pet nabojev. Med tiskovno konferenco pri bolnišnici v Banski Bystrici je slovaški obrambni minister Robert Kalinak izjavil, da je šlo za politični napad. "To je povsem jasno in moramo se odzvati na to," je rekel minister, ki je tudi podpredsednik vlade.
Po seji vlade v mestu Handlova je Fica v trebuh in roko ustrelil 71-letni moški. Nemudoma so ga odpeljali v bolnišnico. Iz premierjevega kabineta so sporočili, da je bil po prihodu v bolnišnico v smrtni nevarnosti. Med vožnjo do bolnišnice naj bi bil sicer pri zavesti in komuniciral. Zdravnika je skrbela poškodba trebuha.
Seja slovaške vlade je potekala v mestu Handlova, v tamkajšnjem kulturnem domu. Ko je premier Fico prišel med ljudi, so se zaslišali streli, je poročal časnik Dennik. Njihov poročevalec je videl, kako so varnostniki Fica pobrali s tal in ga dali v avto. Najprej so ga odpeljali v lokalno bolnišnico, od tam pa v športno dvorano, kjer je čakal reševalni helikopter, s katerim so ga odpeljali v bolnišnico Roosevelt v Banski Bystrici. "Naslednjih nekaj ur bo odločilnih," je slovaška vlada zapisala na družbenih omrežjih, časnik Dennik pa je po operaciji objavil, da se še vedno borijo za njegovo življenje.
Atentatorja so policisti pridržali, širše območje pa zaprli. Policija je evakuirala ostale člane vlade. Kot je poročal Dennik, je atentator 71-letni moški iz mesta Levice na jugu Slovaške. Bil je član levičarskega literarnega kluba Rainbow in je pisal pesmi. V preteklosti je delal kot varnostnik v trgovskem centru. Pred osmimi leti je na spletu zbiral podpise za ustanovitev politične stranke. Storilec naj bi bil na zaslišanju povedal, da je v premierja streljal, ker se ne strinja s politiko vlade.
Vodja opozicije Michal Šimečka, sicer oster kritik Fičeve vlade, je dejal, da je zgrožen nad poskusom atentata. "Upamo, da bo s premierjem vse v redu in da bo to grozno dejanje čim prej razkrito," je dejal po poročanju časnika SME. Opozicija je tudi odpovedala današnji shod v podporo javni slovaški radioteleviziji RTVS. "Verjamemo, da bo s premierjem vse v redu. Pozivamo vse politike, da se vzdržijo vsakršnih izjav in dejanj, ki bi lahko prispevala k stopnjevanju napetosti," je še dejal Šimečka.
Napad je ostro obsodila tudi odhajajoča slovaška predsednica Zuzana Čaputova. Označila ga je za brutalnega in nepremišljenega. "Sem šokirana. Robertu Ficu v tem kritičnem trenutku želim veliko moči, da si čim prej opomore," je dejala. Novoizvoljeni predsednik Peter Pellegrini je atentat označil za grožnjo slovaški demokraciji brez primere: "Zgrožen sem, kam lahko pripelje sovraštvo do drugačnega političnega mnenja. Ni se nam treba strinjati z vsem, ampak lahko nestrinjanje izrazimo demokratično," je dejal za časnik SME.
Napad odraz politične in družbene klime na Slovaškem
Naš sogovornik, predsednik Slovensko-slovaškega poslovnega kluba Borut Meršak, pravi, da gre za odraz politične in družbene klime na Slovaškem. "Zadnjega pol leta je situacija zelo napeta. Opozicija se še ni sprijaznila s porazom. Že pred volitvami, ko je bil Fico v opoziciji, so nejgovi politični nasprotniki ščuvali proti njemu. Zdaj se je našel bedak, ki ga je ustrelil. Opozicija zdaj poziva vladno koalicijo, da morajo nastopiti skupaj, saj da ni čas za medsebojna napadanja. Koalicija je to zavrnila, češ da je to maslo ščuvanja opozicije. Menim, da bo to še dodatno razdelilo družbo," komentira trenutno situacijo na Slovaškem.
Meni, da je motiv atentata Fičeva ostra politika: "Počne vse, kar je napovedal pred volitvami. Opozicija temu nasprotuje in zaostruje retoriko. Daleč od tega, da Fico dela v redu, ampak je pa vse to – preoblikovanje javne radiotelevizije, prenehanje dobave orožja Ukrajini – napovedal. Ljudje so Fica izvolili, ker prejšnje vlade niso bile uspešne. To se je odrazilo tudi na predsedniških volitvah. Opozicija je aprilske volitve označila za referendum o Ficu, ampak ljudje so potrdili, da si želijo, da gre država v smer, kamor jo pelje Fičeva vlada."
Meršak meni, da do večje politične nestabilnosti v državi ne bo prišlo, je pa vprašanje, kaj bo, če bi Fico podlegel poškodbam.
Napad so obsodili tudi slovenski premier Robert Golob, predsednica republike Nataša Pirc Musar in zunanja ministrica Tanja Fajon. "Gre za obsojanja vredno zavržno in nedopustno dejanje, storilci morajo odgovarjati za svoja dejanja. Pozivi k nenasilju, strpnosti in proti hujskaštvu so naša skupna odgovornost," je na omrežju X zapisala ministrica Fajon. Pirc Musar je zapisala, da taki dogodki od nas terjajo jasno ukrepanje. "Ničelna toleranca do nasilja in ničelna toleranca do brezbrižnosti," je dodala in Ficu zaželela uspešno okrevanje. Hitro okrevanje je Ficu zaželel tudi prvak opozicijske SDS Janez Janša.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na omrežju X zapisala, da strogo obsoja podli napad na Fica. "Takšna dejanja spodkopavajo demokracijo, naše najdragocenejše skupno dobro. Moje misli so s premierjem Ficom in njegovo družino."
Da moli za njegovo zdravje, je tvitnil madžarski premier Viktor Orban. Podporo je izrazil tudi poljski premier Donald Tusk. Češki predsednik Petr Pavel je obsodil napad, ne glede na motiv. "Naj nam bo v opozorilo, kam lahko pripelje poglabljanje sovražnosti in agresije v družbi," je opozoril.
Atentat je prav tako obosodil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. "Strogo obsojamo nasilno dejanje proti predsedniku vlade naše sosednje partnerske države. Narediti je treba vse, da nasilje ne postane norma v nobeni državi, obliki ali sferi," je zapisal. Fico je sicer kmalu po ponovnem prihodu na oblast, oktobra lani, Ukrajini prenehal pošiljati orožje.