Za ukrep, ki je Južno Korejo dvignil na noge, se je Yoon Suk-yeol odločil, potem ko je parlament odobril proračun za leto 2025. Opozicija je v njem izsilila reze na več postavkah ter predlog za odstavitev generalnega državnega tožilca in vodje odbora za revizijo in inšpekcijo, ključnih uradnikov, odgovornih za nadzor nad financami javnih agencij.
Očitki opoziciji, da je ohromila vladanje
Največji opozicijski Demokratski stranki (DP) Yoon očita, da je ohromila vladanje z ustavnimi obtožbami, posebnimi preiskavami in zaščito svojega voditelja pred sodiščem, namesto da bi upoštevala dobrobit ljudi. Dodal je, da je parlament postal zatočišče za kriminalce, leglo poslanske diktature, ki si prizadeva ohromiti sodni sistem ter zrušiti liberalno demokratično ureditev.
Opozicijskim poslancem je očital, da so zmanjšali sredstva na vseh proračunskih postavkah, bistvenih za temeljne funkcije države, kot sta boj proti kaznivim dejanjem, povezanim s prepovedanimi drogami, in ohranjanje javne varnosti (...) in s tem državo spremenili v oazo za mamila in pahnili v kaos na področju javne varnosti. Yoon je opozicijo, ki ima večino v 300-članskem parlamentu, označil za protidržavne sile, ki nameravajo strmoglaviti režim, svojo odločitev pa za neizogibno. "Z odstranitvijo protidržavnih sil bom čim prej vzpostavil normalno stanje v državi," je zatrdil.
Uvedba vojnega stanja je pomenila, da so v državi prepovedane vse politične dejavnosti. "Vse politične dejavnosti, vključno z dejavnostmi parlamenta, lokalnih svetov, političnih strank in političnih združenj, pa tudi zborovanja in demonstracije, so strogo prepovedane," je pojasnil poveljnik Park An-su in dodal, da so vsi mediji in publikacije pod nadzorom poveljstva za vojno stanje. Zdravstveno osebje se mora v roku 48 ura vrniti na delo. Vse kršitelje pa je mogoče aretirati brez sodnega naloga.
Vodja DP Lee Jae-myung je obsodil Yoonovo potezo in jo označil za neustavno. Ob tem je vse poslance stranke DP in prebivalce pozval, naj se zberejo pred parlamentom. Tudi Han Dong-hoon, vodja Stranke moči ljudstva (PPP), katere član je tudi Yoon, je razglasitev vojnega stanja označil za napačno potezo in obljubil, da jo bo preprečil. V skladu z zakonodajo mora namreč vlada odpraviti vojno stanje, če to na glasovanju zahteva večina poslancev.
Pred parlamentom množica ljudi
Pred parlamentom se je kmalu zbrala množica ljudi, ki se je tudi spopadla s policijo. Ta je okrepila prisotnost pred parlamentom, tam je pristalo več helikopterjev, je poročala južnokorejska tiskovna agencija Yonhap.
Množica se je poskušala prebiti v parlament. Po poročanju Yonhapa je policija v dvorano spustila le poslance in novinarje. Pričakovalo se je, da se bo ob prihodu predsednika parlamenta Woo Won-shika začelo glasovanje o odpravi vojnega stanja, je poročal britanski BBC. Bela hiša pa je sporočila, da pozorno spremlja razmere v Južni Koreji.
Preobrat: Južnokorejski poslanci glasovali za odpravo vojnega stanja
Poslanci južnokorejske vladne stranke in opozicije so nato res izglasovali resolucijo, s katero zahtevajo odpravo vojnega stanja. Kot določa zakonodaja, mora vlada odpraviti vojno stanje, če to na glasovanju zahteva večina poslancev. Za resolucijo je glasovalo 190 od 300 poslancev v parlamentu. Vsi prisotni poslanci vladne stranke in opozicije so glasovali proti vojnemu stanju. Yoon je kmalu zatem sporočil, da bodo zahtevo poslancev sprejeli in izredne razmere odpravili na seji vlade.