(FOTO) Ob napovedani možnosti zaprtja Volkswagnovih tovarn protestiralo na tisoče zaposlenih

STA, A.L.
04.09.2024 19:42

Opozorilo nemškega avtomobilskega velikana Volkswagen, da zaradi naraščajočih stroškov razmišlja o zaprtju več tovarn v Nemčiji, je razburilo zaposlene.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Četudi jih je več tisoč protestiralo na sedežu podjetja v Wolfsburgu, pa vodstvo ne popušča. Na današnjem srečanju z delavci je vztrajalo, da je upad prodaje družbo zelo prizadel.

Glavni finančni direktor pri Volkswagnu Arno Antlitz je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pojasnil, da je prodaja avtomobilov v Evropi še vedno daleč pod ravnjo, doseženo pred pandemijo covida-19. To pomeni, da Volkswagen proda okoli 500.000 vozil manj na leto, "kar je enakovredno približno dvema tovarnama".

Reuters

Kot je na srečanju s 25.000 zaposlenimi - številni so sestanek spremljali na zaslonu pred poslopjem - še poudaril Antlitz, mora Volkswagen povečati produktivnost in znižati stroške. "Še vedno imamo leto ali mogoče dve leti, da stvari obrnemo v drugo smer," je menil. Podrobnosti varčevalnega načrta sicer ni predstavil.

Do srečanja je prišlo dva dni po napovedi vodstva, da zaradi naraščajočih stroškov razmišlja o zaprtju več tovarn v Nemčiji. "V dani situaciji zaprtja tovarn ne moremo izključiti," so odgovorni zapisali v pismu zaposlenim.

Težave avtomobilskega velikana hud udarec za vlado Olafa Scholza

Podčrtali so, da je treba blagovno znamko Volkswagen celovito prestrukturirati. Dosedanja prizadevanja, da delovno silo zmanjšajo z zgodnjim upokojevanjem in odpravninami ob sporazumni odpovedi, po njihovih navedbah ne bodo zadostovala za doseganje ciljev na področju varčevanja.

Reuters

Volkswagen je sicer obsežen varčevalni program, težak 10 milijard evrov, predstavil lani, a je po slabih poslovnih rezultatih, ki jih je objavil avgusta in ki kažejo na padec dobička, sporočil, da bodo potrebni dodatni ukrepi.

Predsednica sveta delavcev Daniela Cavallo pa je že napovedala oster odpor zaposlenih. Skupina "ni v težavah zaradi svojih lokacij v Nemčiji in stroškov zaposlenih v Nemčiji", temveč zato, ker "vodstvo ne opravlja svojega dela", je ocenila na današnjem srečanju.

Težave avtomobilskega velikana, ki so povezane s prehodom na električna vozila in ostro konkurenco, so hud udarec tudi za vlado kanclerja Olafa Scholza. Nemški minister za delo Hubertus Heil je že v sredo pozval, da mora "Nemčija ostati avtomobilska država", vodstvo Volkswagna pa pozval k iskanju razumne in družbeno sprejemljive rešitve za nastalo stanje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta