Izgredniki so zažigali avtomobile in smeti ter plenili trgovine. Policija je aretirala 667 ljudi. Policist, ki je mladeniča ustrelil, se je za dejanje opravičil.
Tako kot v noči na četrtek so tudi tokrat nemiri in protesti potekali v več francoskih mestih, med drugim v Marseillu, Grenoblu, Lillu in Lyonu, razširili pa so se tudi v sosednjo Belgijo. Policija je po besedah notranjega ministra Geralda Dermanina po vsej Franciji aretirala najmanj 667 ljudi, od tega velik del na širšem območju Pariza. Med nemiri v Bruslju so policisti aretirali okoli 30 ljudi. Večina aretiranih v Franciji je starih med 14 in 18 let, poroča britanski BBC.
Več trgovin v francoski prestolnici so izgredniki izropali, v Nanterru pa so na stene stavb pisali "maščevanje za Nahela". V več krajih na širšem območju Pariza so oblasti uvedle policijsko uro, v Lillu in Tourcoingu na severu države pa so prepovedale javna zbiranja. Na številnih javnih stavbah je nastala škoda, poročajo tuje tiskovne agencije.
Oblasti so sicer pričakovale nov val nasilja. Po vsej državi je bilo razporejenih okoli 40.000 policistov.
Mati ubitega 17-letnika je v prvem intervjuju po smrti sina dejala, da za njegovo smrt ne krivi celotne policije, temveč le policista, ki je izstrelil smrtonosni strel. Ta je obtožen umora, za svoje dejanje pa se je opravičil. Kot so sporočili s tožilstva v Nanterru, bo 38-letnik ostal v priporu. Že v četrtek so ugotovili, da je bila njegova uporaba orožja nezakonita.
Francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je smrt mladeniča označil za "nerazložljivo in neopravičljivo", izgrede in nasilje na ulicah francoskih mest pa za neupravičeno, je za danes sklical nov krizni sestanek vlade. Ta je sicer potekal že v četrtek. V ta namen bo Macron tudi skrajšal svoj obisk v Bruslju, kjer poteka vrh EU, so sporočili iz Elizejske palače. Tako francoski predsednik kot vlada sicer pozivata k umiritvi razmer.
Najstnika alžirsko-maroškega porekla, ki so ga identificirali kot Nahela M., je policist v Nanterru ustrelil v torek zvečer med prometno kontrolo. Policija je sprva domnevala, da je najstnik namenoma zapeljal proti policistom, da bi jih poškodoval in da je zato policist streljal nanj. Vendar pa videoposnetek, objavljen na spletu, ki ga je preverila francoska tiskovna agencija AFP, pripoveduje drugačno zgodbo. Na njem je videti dva policista med ustavljanjem vozila. Eden od njiju skozi okno usmeri orožje v voznika in zdi se, da strelja iz neposredne bližine, ko ta poskuša odpeljati stran.
Francoske oblasti zaradi nasilnih nemirov razmišljajo o razglasitvi izrednih razmer
Francoska vlada po tretji noči nasilnih nemirov zaradi smrti 17-letnika, ki ga je v torek med prometno kontrolo ustrelil policist, preučuje vse možnosti za vzpostavitev reda v državi, vključno z razglasitvijo izrednih razmer, je danes dejala francoska premierka Elisabeth Borne. Nočne izgrede v več mestih je označila za "neznosne in neopravičljive".
Po besedah Borne je nasilje, do katerega je v Franciji ponoči prišlo že tretji dan zapored, nesorazmeren odziv na smrt 17-letnega Nahela M., ki ga je policist - domnevno iz neposredne bližine - v pariškem predmestju Nanterre ustrelil v torek zvečer. Nemire je označila za "neznosne in neopravičljive" in dejala, da vlada razmišlja tudi o razglasitvi izrednih razmer.
Te bi lokalnim oblastem dale večje pooblastila, vključno z možnostjo uvedbe policijske ure in prepovedi demonstracij, policija pa bi imela več svobode pri soočanju z izgredniki in preiskavah domov. Za razglasitev izrednih razmer so se sicer v prvi vrsti zavzele desne stranke.
Borne, ki je z novinarji govorila med obiskom policijske postaje v kraju Evry-Coucouronnes pri Parizu, je dejala, da so na mizi vse možnosti za ponovno vzpostavitev reda v državi.
Dodala je, da bo o tem govorila s predsednikom Emmanuelom Macronom. Ta je za danes sklical nov krizni sestanek vlade, zaradi česar je tudi predčasno zapustil Bruselj, kjer se je udeležil vrha EU. Sestanek naj bi se začel ob 13. uri po lokalnem času, poroča britanski BBC.
Kot je še dejala francoska premierka, so v nemirih sodelovali "zelo mladi" in "zelo nasilni" posamezniki, ki pa niso bili lokalni prebivalci.
Združeni narodi so medtem sporočili, da se mora Francija v luči smrti najstnika alžirsko-maroškega porekla soočiti z vprašanjem rasizma v policijskih vrstah. "To je trenutek, ko se mora država resno lotiti globokih vprašanj rasizma in diskriminacije pri kazenskem pregonu," je v Ženevi dejala tiskovna predstavnica urada visokega komisarja ZN za človekove pravice Ravina Shamdasani.
Po njenih besedah ZN sicer poudarjajo tudi pomen mirnega zbiranja na shodih in protestih. Francoske oblasti je ob tem pozvala, naj pri obvladovanju nasilja na demonstracijah upoštevajo načela zakonitosti, nujnosti, sorazmernosti in odgovornosti ter poudarila, da je treba vse obtožbe o nesorazmerni uporabi sile nemudoma preiskati, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Namestnik vodje francoskega policijskega sindikata Thierry Clair pa je zavrnil očitke o rasizmu v policiji. "Ljudi ne nadzoruješ zaradi barve kože. Nadzor in aretacijo izvedeš ob upoštevanju dejstev," je dejal. Poudaril je, da francoska policija ni rasistična, in da njeni pripadniki prihajajo iz različnih okolij, so različnih ras in veroizpovedi.
"Lahko pride do ravnanja, ki je na meji, in nekateri policisti so bili zaradi takih dejanj sankcionirani, včasih odpuščeni, vendar je to nekaj obrobnega, kot se dogaja v vsaki korporaciji ali instituciji," je dodal.