Krščansko-demokratska unija (CDU) je v nedeljo na deželnih volitvah v Mecklenburgu-Predpomorjanskem, ki je nekoč pripadalo komunistični Nemški demokratični republiki, zabeležila grenek poraz. Grenek spričo dveh razlogov: najrevnejša nemška zvezna dežela z okoli milijonom in pol prebivalcev, ki pa še čutijo posledice nemške združitve, kar se zrcali v redki poseljenosti dežele in visokih stopnjah brezposelnosti, kot ugotavlja Slovenska tiskovna agencija (STA), je namreč rojstna dežela kanclerke
Angele Merkel
. CDU, ki je v deželi doslej vladala skupaj z močnejšo koalicijsko partnerico, socialdemokracijo, SPD, je z drugega mesta na tretje prvič izpodrinila komaj pred tremi leti ustanovljena desničarska populistična stranka Alternativa za Nemčijo (AfD). AfD je namreč vknjižila 20,8 odstotka glasov, CDU pa le 19 odstotkov. Ob tem se je AfD zdaj prebila v že deveti nemški deželni parlament od skupno 16. Njeni desni populisti so natanko po letu dni, kar je kanclerka odprla meje za sirske in druge begunce, ki so obtičali na Madžarskem, izkoristili nejevoljo nemških državljanov nad tako imenovano kanclerkino politiko dobrodošlice. Da je AfD tako zelo uspelo s protibegunsko retoriko v tej severovzhodni nemški deželi, v kateri je nastanjenih zgolj okoli 23 tisoč beguncev od približno 1,1 milijona, kolikor jih je v slabem letu prišlo v Nemčijo, je tudi pomenljivo.
Slavje skrajnih desničarjev še drugod
Kljub temu je prvo mesto v deželi obdržala SPD, ki s CDU tvori tudi veliko vladno koalicijo v Berlinu. Res, da z nekaj praskami, saj je SPD dobila 30,6 odstotka glasov, kar je za pet odstotnih točk manj kot na zadnjih deželnih volitvah leta 2011. Na to, kdo je kljub temu zmagal v Mecklenburgu-Predpomorjanskem, je včeraj posebej opozoril madžarski levoliberalni dnevnik Nepszabadsag. Namreč v luči tega, da ne bi madžarski (in evropski) skrajni desničarji, ki vse bolj izkoriščajo pomanjkanje solidarnosti in brezglavost v evropski begunski politiki, preveč navdušeno odpirali šampanjcev in tako prejudicirali svojih bodočih zmag. V deželni zbor v Schwerinu se je po včerajšnjih delnih izidih sicer uvrstila še Levica (Die Linke). Toda 13,2 odstotka je zanjo najslabši deželni rezultat v vzhodni Nemčiji po četrt stoletja. Prepolovljeni Zeleni so s 4,8 odstotka glasov očitno ostali tik pod petodstotnim pragom za vstop v deželni parlament. Zunaj sta brez dvoma tudi Svobodna demokratska stranka (FDP) ter skrajnodesničarska NPD, ki sta osvojili le po tri odstotke glasov. Volilna udeležba je bila 61,6-odstotna in tako občutno višja kot na volitvah leta 2011, ko je bila 51,5-odstotna.
Erwin Sellering