Hekerji ohromili ukrajinsko vojsko in banke, duma poziva Putina, naj prizna separatistični proruski regiji

STA, M.R.
15.02.2022 20:13

Ukrajinske oblasti so danes sporočile, da je kibernetski napad onemogočil delovanje spletih strani obrambnega ministrstva in oboroženih sil države ter dveh državnih bank. Po njihovih navedbah bi za napadom lahko stala Rusija.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Popravljeni ukrajinski tanki na vzhodu držve
EPA

Spletno mesto obrambnega ministrstva javlja sporočilo o napaki, ki pravi, da je spletno mesto "v tehničnem vzdrževanju". Nedostopno je tudi spletno mesto ukrajinske vojske, je na Facebooku sporočil ukrajinski vladni center za strateške komunikacije in informacijsko varnost.

Hekerski napad je prizadel tudi državni hranilnici Oschadbank in Privat, dve največji finančni instituciji v državi.

Po navedbah vladnega centra je banko Privat in njeno aplikacijo Privat24 prizadel "množičen napad za zavrnitev storitve (DDOS)". Nedelovanje spletnih storitev sta potrdili tudi obe banki.

"Ni mogoče izključiti, da se agresor zateka k umazanim trikom," je sporočil vladni center v povezavi z Rusijo.

Pred enim mesecem dni podoben kibernetski napad za krajši čas zaustavil delovanje ključnih vladnih spletnih mest. Zveza Nato se je na to odzvala z napovedjo dogovora o sodelovanju s Kijevom v kibernetskem vojskovanju. Tudi EU je takrat mobilizirala "vse svoje vire" za pomoč Ukrajini.

Dogovori so bili zasnovani za pomoč pri zaščiti Ukrajine pred ruskimi državnimi akterji in posameznimi hekerji, ki v imenu Kremlja zagrešijo kibernetske zločine.

Kijev je dejal, da so januarsko škodo uspeli omejiti. Pri tem niso potrdili, kdo je odgovoren za napad, čeprav naj bi imeli dokaze o vpletenosti Rusije.

Velik računalniški napad, usmerjen na ukrajinsko strateško infrastrukturo, da bi zmedel oblasti, je sicer eden od scenarijev, ki se omenjajo kot znanilec klasične vojaške ofenzive.

Duma poziva Putina, naj prizna neodvisnost ukrajinskih separatističnih regij

Ruska duma je danes pozvala predsednika Vladimirja Putina, naj prizna neodvisnost ukrajinskih separatističnih regij Donetsk in Lugansk. Predsednik dume Vjačeslav Volodin je na družbenih omrežjih zapisal, da so se poslanci odločili pozvati Putina, naj odcepljeni regiji na vzhodu Ukrajine prizna kot "suvereni in neodvisni državi".

"Kijev ne spoštuje dogovorov iz Minska," je na Telegramu sporočil Volodin. "Naši državljani in rojaki, ki živijo v Donbasu, potrebujejo pomoč in podporo," je dodal.

Rusija je izdala potne liste več sto tisoč prebivalcem vzhodne Ukrajine, ki jo nadzorujejo ruski separatisti in kjer so spopadi od leta 2014, ko si je Rusija priključila polotok Krim in začela podpirati ruske separatiste, zahtevali približno 14.000 življenj.

Priznanje neodvisnosti ukrajinskih regij, ki jih nadzorujejo ruski separatisti, bi sicer predstavljalo kršitev dogovorov, ki jih podpira Zahod.

Putinov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov tik pred glasovanjem dume ni povedal, ali bo Kremelj to potezo ruskih poslancev podprl. "Ne morem odgovoriti na to vprašanje. Veste, da o tej zadevi ni bilo sprejetih nobenih uradnih odločitev, ni uradnih razprav," je dejal Peskov. Ob tem pa je dodal: "Predstavniki ljudstva odražajo mnenje ljudi."

epa09759730 A handout still image taken from a handout video made available by the Russian Defence Ministry Press Service shows a BM-27 Uragan self-propelled multiple rocket launcher system during a live firing drill at the 'Opuk' interspecific training ground in Crimea, 15 February 2022. Units of the Western and Southern military districts on 15 February 2022 began returning from exercises to their bases by rail and road, the Russian Defense Ministry said on 15 February 2022. EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT -- MANDATORY CREDIT -- HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
Russian Defence Ministry Press Service Handout

Pozivi: Priznanje bi predstavljalo kršitev dogovorov

Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba pa je v Kijevu opozoril, da če bo Rusija priznala uporniška ozemlja kot neodvisna, bo "Rusija de facto in de iure odstopila od dogovorov iz Minska z vsemi posledicami, ki bodo sledile". "Naše partnerje smo že opozorili na to stališče," je dejal pred glasovanjem v Moskvi.

Tudi EU je danes v odzivu obsodila odločitev dume. "To priznanje bi bilo očitna kršitev sporazumov iz Minska," je na Twitterju zapisal visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Josep Borrell.

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je posvaril pred kakršnimi koli potezami za priznanje dveh odcepljenih ozemelj. Opozoril je, da bi to bila "ponovna očitna kršitev ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine".

"Nobenega dvoma ni, da sta Doneck in Lugansk del Ukrajine znotraj mednarodno priznanih meja. Takšno priznanje bo torej kršitev mednarodnega prava," je dejal Stoltenberg.

Poziv dume, spodnjega doma ruskega parlamenta, prihaja sredi diplomatskih prizadevanj za preprečitev ruske invazije na njeno prozahodno sosedo Ukrajino, ki naj bi jo Moskva po opozorilih Washingtona morda načrtovala že sredi tedna.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta