Hrvaška vlada zvišuje minimalno plačo, odslej bo znašala ...

Asja Lednik
28.10.2021 15:11
Minimalna plača bo na Hrvaškem prihodnje leto znašala 3750 kun (500 evrov), je danes sklenila hrvaška vlada. Sprejela je tudi predlog rebalansa letošnjega proračuna ter načrt proračuna za leto 2022. V naslednjem letu vlada računa na 4,4-odstotno gospodarsko rast.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Minimalno plačo bo Hrvaška s 1. januarjem 2022 zvišala s 3400 na 3750 kun, je sporočil hrvaški premier Andrej Plenković. To bo za približno 51.000 delavcev z minimalnimi plačami v naslednjem letu pomenilo zvišanje mesečnih prihodkov za 10,3 odstotka.

Nova minimalna plača bo znašala nekaj manj kot 53 odstotkov povprečne hrvaške plače, ki je avgusta letos dosegla 7118 kun (950 evrov). Pred petimi leti je minimalna plača znašala 38 odstotkov povprečne.

Ministri so sprejeli tudi načrt državnega proračuna za naslednje leto, ki temelji na projekciji krepitve hrvaškega bruto domačega (BDP) proizvoda za 4,4 odstotka. Pričakujejo, da se bo letos BDP okrepil za 9,1 odstotka, potem ko se je lani skrčil za osem odstotkov.

Na višino odhodkov v rebalansu proračuna najpomembneje vplivajo obveznosti ministrstva za obrambo

Podpredsednik hrvaške vlade in finančni minister Zdravko Marić je pri predstavitvi proračuna za naslednje leto povedal, da načrtujejo primanjkljaj v višini 2,6 odstotka BDP. Predvidevajo 164,5 milijarde kun (22 milijard evrov) proračunskih prihodkov in 173,8 milijarde kun (23,2 milijarde evrov) odhodkov. Projekcije hrvaške vlade kažejo na gospodarsko rast v višini 3,7 odstotka v letu 2023 ter 3,1 odstotka v letu zatem.

Hrvaška vlada v parlament pošilja tudi predlog rebalansa letošnjega proračuna, s katerimi letošnji primanjkljaj v državni blagajni zvišuje s prej načrtovanih 3,8 na 4,5 odstotka BDP. Proračunski prihodki se zvišujejo za 3,3 milijarde kun (440 milijonov evrov), izdatki pa za skoraj dvakrat več, za šest milijard kun (800 milijonov evrov).

Marić je še poudaril, da na višino odhodkov v rebalansu proračuna najpomembneje vplivajo obveznosti ministrstva za obrambo, ki mora plačati prvi obrok za nakup novih vojaških letal od Francije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta