V spodnjem, predstavniškem domu ameriškega kongresa so po več mesecih dokončali svoj del postopka za odpoklic 45. predsednika Združenih držav Amerike Donalda Trumpa in ustavna obtožba se seli v zgornji dom, stočlanski senat. Zadnja faza tako imenovanega impičmenta, v kateri imajo senatorji vlogo sodnikov, naj bi se začela v torek, obstaja pa praktično nična možnost, da bi senat predsednika tudi odstavil. V senatu imajo namreč Trumpovi republikanci večino, za odpoklic predsednika pa je potrebna dvotretjinska večina vseh prisotnih senatorjev, torej 67 glasov.
Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi, ki je do Trumpa še posebno gorka, je na koncu izbrala sedem demokratov za vlogo tako imenovanih upraviteljev ustavne obtožbe, to je tistih, ki bodo imeli v senatu vlogo tožilcev na sojenju. Tožilsko ekipo predstavniškega doma bosta vodila predsednik odbora za pravosodje Jerry Nadler iz New Yorka in predsednik obveščevalnega odbora Adam Schiff iz Kalifornije. Pomagali jima bodo Hakeem Jeffries iz New Yorka, Sylvia Garcia iz Teksasa, Val Demings s Floride, Jason Crow iz Kolorada in Zoe Lofgren iz Kalifornije. Pelosijeva je na tiskovni konferenci pred glasovanjem o formalnem posredovanju obtožnice zaradi zlorabe pooblastil in oviranja dela kongresa v senat dejala, da je to pomemben dan za ustavo ZDA.
Trump je medtem tvital, da demokrati izvajajo novo prevaro. Potem ko je, kot trdijo demokrati, intenzivno oviral kongresno preiskavo, ki se je začela septembra lani, je zdaj tvitnil, da bi demokrati vse to delo morali opraviti že v predstavniškem domu in ne v senatu. Kaj natančno je s tem imel v mislih, ni jasno. Zdaj gre pri imenovanju upraviteljev ustavne obtožbe za formalni proces, ki se je opravil v predstavniškem domu. Demokratska večina je decembra lani potrdila ustavno obtožbo, s čimer se je Trump vpisal v zgodovino kot šele tretji predsednik ZDA v zgodovini, proti kateremu je bil sprožen tak postopek. Richarda Nixona ni med njimi, saj je odstopil, še preden je bila ustavna obtožba potrjena.
Predstavniški dom je v torek objavil še kup dodatnih dokumentov v podporo obtožnici, ki so prišli od sodelavca Trumpovega odvetnika Rudyja Giulianija, zloglasnega Leva Parnasa. Američan ukrajinskega porekla trdi, da je bil posrednik za Trumpa in Giulianija pri pritiskih na ukrajinsko vlado, da sproži preiskavo demokratskega predsedniškega kandidata Joeja Bidna. Trump je pri tem zadrževal kongresno potrjeno vojaško pomoč Ukrajini, kar je tudi glavna točka obtožnice zoper njega.
Vodja senatne večine Mitch McConnell je napovedal, da se bo sodni proces proti Trumpu v senatu formalno začel v torek. Najprej bodo odločali o tem, ali bodo v senatu zaslišali še kakšno pričo, morda tudi o tem, da se ustavna obtožba zavrže takoj.
Če se bo postopek nadaljeval, mu bo predsedoval predsednik vrhovnega sodišča John Roberts, trajal pa bi lahko mesec dni. Na koncu bo senat glasoval o predsednikovi krivdi. Večina sodnega procesa bo potekala v neposrednem televizijskem prenosu, čeprav bodo določeni deli v skladu s pravili skriti pred javnostjo, in sicer takrat, ko se bodo pogajali o postopku ali imeli pred seboj informacije strogo zaupne narave. (zur, sta)