(INTERVJU) Ana Verčko Grilec, Goodyear: V podjetju smo prehitevali državo

Tomaž Ranc Tomaž Ranc
08.05.2020 05:00

Na zahodu nova pravila obesiš na tablo, v Turčiji in Afriki moraš prepričati v osebnem pogovoru, pravi Ana Verčko Grilec, ki skrbi za komuniciranje v 14 tovarnah in nabavnih verigah multinacionalke Goodyear v Evropi, Afriki in na Bližnjem vzhodu

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Ana Verčko Grilec, Korošica na delu v Bruslju, ve, kako je delovati med različnimi celinami in civilizacijami. Je šefinja na področju komunikacij za tovarne in nabavno verigo v regijah Evropa, Bližnji vzhod in Afrika multinacionalke Goodyear​, specializirane za proizvodnjo pnevmatik, in koordinira delo med šestimi ljudmi v lastni ekipi in 40 po svetu.
Belgija je v času korone ni prav dobro odnesla, po četrtkovih podatkih je s 726 umrlimi na milijon prebivalcev na neslavnem evropskem vrhu. Zakaj?
"Belgijski virolog profesor Steven van Gucht je pred nekaj dnevi za BBC pojasnil, da Belgija med smrtmi za posledicami virusa beleži tudi tiste primere, pri katerih gre samo za sum prisotnosti virusa, česar sicer da ne počne nobena druga država. Nekaj več kot polovica smrti v Belgiji je v domovih za ostarele, od tega je bilo okoli 16 odstotkov na testiranjih pozitivnih, pri ostalih je šlo za sume, ki so bili šteti med smrti zaradi okužbe z virusom. A statistika je kljub temu slaba. Belgija je na krizo odreagirala nekoliko počasneje, tudi začasna vlada je bila po večmesečnih pogajanjih urgentno sestavljena šele 16. marca. Podjetja smo tako celo prehitela državo z ukrepi, kot so socialno distanciranje, dodatno čiščenje prostorov, delo od doma. Del prebivalstva je karanteno sprva vzel precej lahkomiselno z zabavami, pikniki v mestnih parkih, množičnimi nakupovanji na Nizozemskem. Oblasti so šele nato uvedle prepoved prehoda med občinami in povečan policijski nadzor - tudi z droni."
Se pa ta multikulturna država zdaj počasi odpira. Kako?
"Zdaj so dovoljeni nenujne dejavnosti v segmentu medpodjetniškega sodelovanja in gradbena dela, naslednji teden se bodo odprle vse trgovine, od 18. maja storitvene dejavnosti in deloma šole, 8. junija pa restavracije in bari, a pod pogojem, da se zdravstveno stanje v državi ne poslabša. Čeprav je zaslediti veliko vprašanj glede izvedbe zaradi stanja, je bila v zadnjih tednih v ospredju skrb za gospodarstvo, službe … Ob sproščanju se čutita olajšanje in upanje, da bi se življenje kmalu vrnilo v običajne tire."

Ana Verčko Grilec: "Svet se trenutno vsekakor vozi manj."
Osebni Arhiv

Vsakdo se lahko prijavi za prejem nujnih sporočil

Kako bi kot človek iz komuniciranja ocenili vlogo le-tega v Belgiji v krizi?
"Ker še ne govorim francosko ali nizozemsko, težko ocenjujem vse podrobnosti in finese. Vsekakor je videti, da je vlada relativno hitro vzpostavila reden in pregleden sistem obveščanja - dnevna javljanja kriznega štaba (dvojezično), novinarske konference, ki sledijo vsakemu srečanju nacionalnega sveta za varnost, centralno spletno stran z vsemi glavnimi informacijami v štirih jezikih, ki je zares hitro osvežena z najnovejšimi informacijami. Vsakdo se lahko prijavi za prejem nujnih sporočil, ki preizkušeno dobro delujejo. Vladna sporočila se zdijo precej konsistentna, odprta vprašanja in nejasnosti pojasnjujejo dnevno. Največ težav je videti s pravočasnostjo sporočanja informacij; načrt odpiranja države je pricurljal v javnost na primer skoraj teden dni, preden ga je svet za varnost sploh obravnaval."
Kako ste iz agencije Pristop prešli v Savo in mednarodno korporacijo? Po Kranju je sledila Poljska in sedaj Belgija ...
"Skoraj deset let je od tega, ko so me zaradi uspešno izpeljanega projekta povabili v podjetje, ki je eden vodilnih svetovnih ponudnikov pnevmatik in odličen primer tuje investicije v Sloveniji. Zares s ponosom nosim Goodyearove barve, za povrh kot mednarodna organizacija ponuja dobre karierne priložnosti. Po kratki izkušnji vodenja komunikacij za Goodyear v Sloveniji sem postala odgovorna za področje korporativnih komunikacij v državah srednje in jugovzhodne Evrope, nato pa skoraj štiri leta delala kot direktorica komunikacij za Goodyear v srednji Evropi. Sedež organizacije je bil v Varšavi, kamor sem potovala približno vsak drugi teden. Z ekipo - Slovenci, Poljaki, Ukrajinci - smo skrbeli, da je bilo več kot štiri tisoč sodelavcev v tovarnah v regiji dobro obveščenih, enako tudi poslovni partnerji in mediji."
Česa o Poljski ne vemo, pa bi morali vedeti? So v Sloveniji še živi stereotipi o vzhodnjakih?
"Poljska je krasna država s kompleksno zgodovino, bogato kulturo in veliko priložnostmi. Sama sem izkusila predvsem kozmopolitsko Varšavo, ki bo vedno ostala eno mojih najljubših mest. O Poljski imamo Slovenci res zelo stereotipno in precej napačno predstavo - država nas je namreč v marsikaterem pogledu precej prehitela. Niso se bali tujega kapitala, s pametnimi in premišljenimi potezami so uspeli v zadnjih dveh desetletjih državo razviti v ekonomsko središče (hub) srednjevzhodne Evrope. S pomočjo evropskih sredstev so razvili potrebno infrastrukturo in omogočili razvoj regij. Seveda imajo svoje izzive, sploh na podeželju in v manj razvitih regijah, prav tako doživljajo precejšnjo politično razdvojenost. Pred dvema letoma pa sem se zaradi nove priložnosti preselila v Bruselj, kjer sem odgovorna za področje komunikacij za naše tovarne in nabavno verigo v regijah Evropa, Bližnji vzhod in Afrika. Z ekipo skrbimo za komuniciranje v 14 tovarnah, imamo distribucijske centre, skladišča, nabavo. Od Kranja, kjer je ena naših najboljših tovarn, do Nemčije, Francije, Turčije, Luksemburga, Nizozemske, Poljske, Južnoafriške republike. V teh tovarnah zaposlujemo 17.000 ljudi. Osredotočamo se predvsem na zagotovitev dobre pretočnosti informacij o delu v tovarnah, varnosti, kakovosti, pri tako veliki organizaciji in nenehnih vlaganjih je veliko tudi projektnega komuniciranja, skrbi za motiviranost ..."

Ponekod so bolj navajeni upoštevati navodila, ponekod manj

Goodyear v krizi deli usodo avtomobilske industrije. Kolikšen upad prodaje beležite?
"Ob izbruhu virusa smo zaznali takojšen in drastičen vpliv. V Evropi je prodaja tako imenovanih potniških plaščev v marcu 2020 v primerjavi z istim obdobjem lani padla za 26 odstotkov, prodaja tovornih plaščev pa za 15 odstotkov. Nam je v prvem kvartalu v primerjavi z lanskim letom prodaja pnevmatik Goodyear, Dunlop, Sava, Fulda in Debica s 14,4 milijona padla na 11,6 milijona, torej za 20 odstotkov. Sredi marca smo proizvodnjo v vseh tovarnah ustavili, sredi aprila pa smo jih večino spet zagnali z zmanjšanim obsegom in ob okrepljenih varnostnih ukrepih. Naša ekipa mora zagotoviti, da je vseh 17.000 sodelavcev pravočasno obveščenih, če spreminjamo obseg dela, kakšni so naši varnostni ukrepi na delovnem mestu; enako velja za dobavitelje in kupce."

Prodaja podjetja Goodyear in njegovih blagovnih znamk je marca upadla za 20 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lani.
Reuters
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta