(INTERVJU) Enrico Letta: Naslednje ameriške volitve bodo najpomembnejše evropske volitve

Uroš Esih Uroš Esih
03.09.2019 13:42
Nekdanji italijanski premier, soustanovitelj Demokratske stranke in dekan šole za mednarodne odnose na pariški univerzi za politične študije Enrico Letta o aktualnem sestavljanju nove italijanske vlade, novi Evropski komisiji in ameriškem vplivu na evropski populizem.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Enrico Letta: "Salviniju je uspelo iz državljanov iztisniti najnižje nagone in sovraštvo. Neprestano priliva olje na ogenj, situacije ne umirja, ampak neprestano neti sovraštvo na vseh nivojih. Salvini počne pravzaprav enako kot ameriški predsednik Donald Trump. Vedno iščeta grešnega kozla."
Alessandro Bianchi
Pomagajte nam, prosim, dešifrirati dinamično dogajanje v italijanski politiki. Izhajajoč iz glavne teme letošnjega Strateškega foruma Bled nas zanima, kateri so glavni viri politične nestabilnosti v Italiji?
Ste kot soustanovitelj DS optimist, da bi lahko drugi poskus koalicije trajal dlje kot prvi?
Kako pa možnosti nove vlade ocenjujete kot politolog?
Nova koalicija med Gibanjem in DS je torej antisalvinijevska koalicija?
Nedavno ste dejali, da italijanski brexit ni nemogoč.
Nova italijanska koalicija torej pomeni boj proti Salviniju in italijanskemu brexitu?
Glasovanje Gibanja je bilo torej tudi odločilno za EU in zmago proevropskih sil?
Gojite visoka pričakovanja v zvezi z novo komisijo, ki jo prvič vodi ženska? Se bo sposobna soočiti z različnimi salviniji in orbani, skrajnimi desničarji in populisti, skratka z vsemi silami, ki rušijo EU?
Britanci zapuščajo EU, Nemčija Angele Merkel je nekako v defenzivi, Italijo je Salvini odvlekel na rob, le francoski predsednik Emmanuel Macron se trudi s proevropsko vizijo. Je to dovolj za spopad z dezintegrativnimi silami v EU?
Kakšna pa je kvaliteta transatlantskih odnosov? So ZDA Donalda Trumpa še vedo evropski zaveznik v pravem pomenu besede ali pa so postale eden od virov evropske nestabilnosti?
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta