(INTERVJU) Robert Peskar po požaru v pariški Notre Dame: Avtentičnosti ne bo nikoli več

Petra Zemljič Petra Zemljič
16.04.2019 16:47

Slovenski umetnostni zgodovinar, konservator in pedagog o slavni cerkvi, ki jo je gradilo sedem generacij.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dr. Robert Peskar: "S starimi tehnologijami je mogoče narediti izdelke, ki se lahko kosajo z novimi."
Osebni Arhiv
Reuters

Pogovarjava se dan po tem, ko se razmere v Parizu umirjajo. Ljudje ne le v Franciji, po vsem svetu so otrpnili. O kakšnem simbolu svetovne kulture dediščine pravzaprav govorimo?
"Cerkev je ena najbolj slavnih na svetu, poleg cerkve sv. Petra v Rimu. Je ena najbolj prepoznanih in je prvovrstna. Svetovni podatki nam pravijo, da so jo gradili od 12. do 14. stoletja, kar pomeni 200 let gradnje, in še, da jo je gradilo šest, sedem generacij. Cerkev je bila v zgodovini že prizadeta, v času francoske revolucije, ampak so takrat to hitro ustavili. Takratni oblastniki so se namreč zavedeli pomena te kulturne dediščine. Konec 18. stoletja so vedeli, da gre za dediščino naroda in od takrat dalje je ta kulturna dediščina pravica in dostopnost vsem ljudem. Od takrat dalje se začne razumevati kulturna dediščina na tak način. Zato gre za več simbolov in že sama katedrala je dokaz, kaj zmore človek narediti s svojimi rokami. Gradili so jo na osnovi mnogih delavnic, to so bile logično organizirane strukture. Deset do 20 kamnosekov je brez premora klesalo po nekih načrtih. To je bil velik podvig."

Dr. Robert Peskar: "Zaradi načina dela bo obnova trajala leta."
Osebni arhiv
Večer
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta