Izrael naj bi se pripravljal na intenzivnejše kopenske operacije v palestinski enklavi

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
27.12.2023 19:30

Zaskrbljenost zaradi naraščajoče humanitarne krize v oblegani Gazi spodbuja številne pozive k ustavitvi spopadov, kljub temu pa se izraelski voditelji zaklinjajo, da bodo nadaljevali ofenzivo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ranjeno deklico oskrbujejo kar na tleh prepolne bolnišnice Naser v Han Junisu. V Gazi za silo deluje le še devet bolnišnic od nekoč več kot tridesetih.
Haitham Imad

V Gazi je bilo v zadnjih 24 urah ubitih najmanj 195 ljudi, še 325 pa je bilo ranjenih, je danes sporočilo palestinsko ministrstvo za zdravje. Načelnik generalštaba izraelske vojske Herzi Halevi je ocenil, da se bo vojna nadaljevala še več mesecev, palestinski predsednik Mahmud Abas pa je dejal, da gre za hude zločine nad njegovim ljudstvom.

Zaskrbljenost zaradi naraščajoče humanitarne krize na obleganem ozemlju Gaze v zadnjem času spodbuja številne pozive k ustavitvi spopadov, kljub temu pa se izraelski voditelji zaklinjajo, da bodo nadaljevali ofenzivo, dokler palestinsko gibanje Hamas ne bo uničeno, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Izraelska vojska trdi, da je v torek zadela več kot sto ciljev v Gazi, njen poveljnik Herzi Halevi pa je sporočil, da "vojne ne bo mogoče hitro končati". Izrael naj bi se pripravljal tudi na intenzivnejše kopenske operacije v palestinski enklavi, poroča britanski BBC. Halevi je med drugim povedal, da se bo vojna nadaljevala še več mesecev, da bi zagotovili, da se "dosežki Izraela ohranijo za dolgo časa". "Pri temeljitem uničenju teroristične organizacije ni bližnjic, razen vztrajnosti in odločnosti v boju. Čarobnih rešitev ni," je dejal.

Palestinski predsednik Mahmud Abas pa je dejal, da je ta vojna hud zločin proti njegovemu ljudstvu, da gre za nekaj hujšega od katastrofe in za vojno, katere cilj je popolno uničenje. Ob tem je obtožil Washington, da z oviranjem postopkov v ZN, kjer so ZDA blokirale več resolucij Varnostnega sveta, še poslabšuje situacijo. V svojem prvem intervjuju od začetka vojne je Abas v torkovem pogovoru z egiptovskim novinarjem opozoril tudi na stanje na okupiranem Zahodnem bregu. Dejal je, da je to območje postalo neprepoznavno in da bi lahko tudi tam vsak trenutek prišlo do eskalacije razmer.

Palestinsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je bilo v noči na danes v izraelskem zračnem napadu na begunsko taborišče Nur Šams na Zahodnem bregu ubitih šest Palestincev. Po podatkih ministrstva so izraelske sile in naseljenci na Zahodnem bregu od začetka vojne 7. oktobra ubili več kot 300 ljudi, poroča AFP. Skupno število žrtev izraelskih napadov v Gazi pa je medtem že preseglo 21.100 ljudi - večinoma gre za ženske in otroke, teh naj bi bilo doslej ubitih več kot 10.000. Ranjenih je še 55.243 Palestincev, je še navedlo palestinsko ministrstvo. Predstavnik ministrstva Ašraf Al Kudra je ob tem opozoril, da izraelske sile krepijo napade v okolici bolnišnice Naser v mestu Han Junis v osrednjem delu Gaze in v objavi na omrežju Telegram pozval institucije ZN, naj "sprejmejo učinkovite ukrepe za zagotovitev zaščite osebja bolnišnice, ranjencev in drugih pacientov". Po navedbah palestinskega Rdečega polmeseca je bilo danes v zračnem napadu na Han Junis ubitih ali ranjenih več deset ljudi.

Palestinsko telekomunikacijsko podjetje Paltel je sporočilo, da v južnem in osrednjem delu Gaze počasi znova vzpostavlja povezave, ki so bile včeraj v celoti prekinjene, poroča katarska televizija Al Jazeera. Humanitarne organizacije svarijo, da vsak takšen komunikacijski mrk onemogoča njihove že tako omejene sposobnosti zagotavljanja nujno potrebne pomoči prebivalcem Gaze. (sta)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta