Japonska izgubila kontakt s sto milijonov dolarjev vrednim vojaškim letalom

M.R.
09.04.2019 21:56

Japonske oborožene sile so sprožile iskalno akcijo za pogrešanim vojaškim letalom F-35, ki je danes zgodaj zjutraj izginilo z radarjev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Letalo F-35
Profimedia

Letalo tipa F-35A je poletelo iz neimenovane zračne baze, šlo pa je za nočni vadbeni let, na katerega se je podalo v spremstvu še treh letal istega tipa. Okoli pol ure po vzletu pa je izginilo z radarskih zaslonov. Takrat je bilo od obale oddaljeno okoli 135 kilometrov.
​Pogrešan je tudi pilot letala, za zdaj pa ni nobenih poročil, da bi pred izginotjem prijavil kakršnokoli težavo. Prva eskadrilja teh letal v japonski vojski je postala aktivna šele pred enajstimi dnevi, stacionirana pa naj bi bila v bazi Misava. 
Če se bo izkazalo, da gre za nesrečo, bo to že druga nesreča tega tipa letal, za katerega morajo države odšteti vrtoglavih 100 milijonov dolarjev (skoraj 89 milijonov evrov). Prva nesreča letala tipa F-35B se je zgodila septembra lani v ZDA. Takrat so ameriške oblasti kot najverjetnejši razlog za nesrečo navedle napako na dovodu goriva. 
Japonska je sicer glede na podatke družbe Lockheed Martin, ki letalo proizvaja, ena izmed 14 držav, vključenih v progam F-35. Decembra lani je Tokio napovedal, da bo kupil kar 147 teh letal, s čimer je Japonska poleg ZDA postala največji kupec tega tipa letal.
Nekatera japonska letala sestavljajo v ZDA, prav tako pa jih sestavljajo tudi na Japonskem. Za zdaj ni jasno, kje je bilo sestavljeno danes izginulo letalo.
​Obstajajo tri različice teh letal. Prva je F-35A, ki je namenjena vzletanju in pristajanju na običajnih vzletnih stezah. F-35B lahko vzleta na kratkih vzletnih stezah in lahko pristaja tudi vertikalno. F-35C pa je namenjena pristajanju in vzletanju na letalonosilkah. 
Sicer pa gre za letalo, ki ga radarji ne opazijo, hkrati pa gre za najdražji orožarski sistem v vojaški zgodovini. Prvič so ta tip letala preizkusili v boju oktobra lani, ko je opravilo misijo v Afganistanu. Že maja lani naj bi ga sicer preizkusila tudi izraelska vojska, a je o tem podala zelo malo informacij.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta