Kancler Olaf Scholz seveda zaupnice ni prestal: Nemci februarja na predčasne volitve

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
16.12.2024 18:30

Zmaga na predčasnih volitvah se glede na trenutne ankete napoveduje opozicijski Krščansko demokratski uniji (CDU), SPD pa se uvršča celo za skrajno desno Alternativo za Nemčijo (AfD) na tretje mesto.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Olaf Scholz zapušča kanclerski stolček.
Liesa Johannssen

Popoldne se je v nemškem parlamentu bundestagu uresničila najverjetnejša napoved od skupno štirih možnih, ki jih je pred dobrim mesecem za Večer predvidel nemški politični analitik, politolog in zgodovinar dr. Siebo Jansen: "Najverjetnejši scenarij po razrešitvi nemškega finančnega ministra Christiana Lindnerja je, da bo kancler Olaf Scholz čim prej šel po zaupnico v bundestag. Seveda je ne bo dobil, zato bodo predčasne parlamentarne volitve v Nemčiji že januarja oziroma februarja."

Tako je kanclerja danes podprlo le 207 poslancev, to je točno toliko, kot jih ima SPD, proti je glasovalo 393 poslancev, 116 se jih je vzdržalo, to je skoraj cela stranka Zelenih, ki ima 117 poslancev v 733-članskem budestagu. S tem se je odprla pot za predčasne volitve 23. februarja prihodnje leto, o čemer so se stranke že dogovorile. O glasovanju je Scholz nocoj že obvestili predsednika države Frank-Walterja Steinmeierja. Ta mora v 21 dneh predlagati razpustitev parlamenta, volitve pa se morajo izvesti v 60 dneh po razpustitvi parlamenta. Zmaga na volitvah se glede na trenutne ankete napoveduje opozicijski Krščansko demokratski uniji (CDU), ki bi jo skupaj s sestrsko bavarsko CSU podprlo 31 odstotkov volivcev,  SPD pa se s 17 odstotki podpore uvršča celo za skrajno desno Alternativo za Nemčijo (AfD) na tretje mesto.

Politika ni igrica

Kancler Scholz je torej šel po zaupnico v parlament po razpadu semaforske vladne koalicije iz njegovih rdečih socialdemokratov (SPD), Zelenih in rumenih liberalcev (FDP) 6. novembra. Liberalci so se namreč odločili za odhod iz koalicije, ko je Scholz zaradi nestrinjanja glede proračuna in finančne politike, kot rečeno, razrešil finančnega ministra in vodjo FDP Lindnerja. Pred glasovanjem je imel Scholz pred poslanci polurni nastop, v katerem se je tudi sam zavzel za predčasne volitve, je poročala slovenska tiskovna agencija STA. Na njih bodo državljani odločili o politični usmeritvi države, ki mora po prepričanju Scholza vključevati obsežne investicije in javno porabo. Gre na primer za to, ali si Nemčija upa močno vlagati v svojo prihodnost, je dodal. Zavzel se je za večjo javno porabo in več novega zadolževanja, ki mora biti odločno in ne zadržano. Prepričan je, da so od tega med drugim odvisni varnost, blagostanje in konkurenčnost Nemčije.

Zato je večino svojega govora namenil predstavitvi volilnega programa. Obljubljal je stabilne pokojnine, zvišanje minimalne plače in znižanje DDV. Volivce je prosil za zaupanje in podporo. Kritičen je bil do opozicijske konservativne unije CDU, ki po njegovih besedah načrtuje reze v pokojnine. Zavrnil je še možnost dobave raket Taurus Ukrajini in sodelovanja nemških vojakov v vojni proti Rusiji, čeprav se je zavzel za to, da Nemčija ostane največja podpornica Kijeva v Ukrajini. Glede Evropske unije je prepričan, da je njena uspešnost med največjimi interesi Nemčije. Kot temeljne interese Berlina je izpostavil še zavezanost transatlantskim partnerstvom in vladavini prava. "Politika ni igrica," pa je bil Scholz posredno kritičen do vodje FDP Lindnerja, "kdor vstopi v vlado, nosi odgovornost za celo državo". Scholz je v sporu glede proračuna zagovarjal, da bi začasno prezrli dolžniško zavoro, medtem ko je Lindner vztrajal pri njej. Kancler je FDP očital tudi večtedensko namerno sabotažo vlade, kar je po njegovih besedah škodilo tako vladi kot demokraciji.

Neizkoriščena priložnost za Sholza

Lindner pa je v svojem govoru opozoril, da je Nemčija v gospodarski krizi in da vlada pod vodstvom Scholza ni znala najti odgovora na to. Posvaril je pred nadaljnjim zadolževanjem in bil kritičen do načrtov glede nižanja DDV. Vodja opozicijske CDU Friedrich Merz je kanclerju očital, da ni izkoristil priložnosti na čelu vlade, zaradi česar si ne zasluži zaupanja. Kritičen je bil do gospodarske politike, saj da je Nemčija v eni največjih gospodarskih kriz. Zavzel pa se je še za povečanje obrambnih izdatkov, da bi s tem okrepili varnost države.

Koalicijski Zeleni so pred glasovanjem o zaupnici napovedali, da se bodo vzdržali. Proti Scholzu so tako glasovali v konservativni uniji, FDP, Levici in Zavezništvu Sahre Wagenknecht (BSW). Mnogi so se bali, da bi za  presenečenje lahko poskrbela AfD, saj je nekaj poslancev napovedalo podporo Scholzu. Toda to se ni zgodilo. Kandidatka AfD za kanclerko Alice Weidel je po poročanju nemškega radia Deutschlandfunk gospodarskemu ministru Robertu Habecku, ki sicer  prihaja iz stranke Zelenih, očitala, da je uničil državo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta