V Izraelu je v bitki dveh Benjaminov, 69-letnega Netanjahuja in deset let mlajšega Ganca, na torkovih predčasnih parlamentarnih volitvah slavil starejši. Rezultat med strankama Bibija Netanjahuja in Benija Ganca je bil po 97 odstotkih preštetih glasovnic neodločen, oba bi s svojima strankama - Likud ter Modro in belo zavezništvo - osvojila po 35 mandatov v 120-sedežnem parlamentu, imenovanem kneset. A pogled na uvrstitve ostalih strank, v kneset se jih je ob 3,5-odstotnem volilnem pragu uvrstilo enajst, kaže, da bo desničar Netanjahu, ki ga kličejo tudi Kralj Bibi, mnogo lažje sestavil vladno koalicijo kot nekoliko bolj sredinski Ganc. Povolilna matematika kaže, da bo imel Likud skupaj s petimi skrajno desnimi ali ultraortodoksnimi judovskimi strankami v knesetu 65 glasov, Modro in belo zavezništvo pa z drugimi sredinskimi ali levimi strankami deset glasov manj.
Izrael ostaja skrajno desničarska država
Dva zmagovalca, a le eden pravi
Če ne bo kakšnih res presenetljivih preobratov, bo izraelski predsednik Reuven Rivlin verjetno že prihodnji teden, najkasneje pa do prvega sklica kneseta 23. aprila, podelil mandat za sestavo vlade Netanjahuju. S tem bi Bibi postal premier z najdaljšim stažem, prehitel bi ustanovitelja judovske države Davida Bena Guriona, ki je bil predsednik vlade v letih 1948-1954 in 1955-1963. To bi bil za Netanjahuja že peti premierski mandat, prvič je postal predsednik vlade že leta 1996, ko mu je bilo komaj 46 let in je bil s tem zapisan v zgodovino tudi kot najmlajši premier.
Volilno zmago sta sicer po zaprtju volišč razglasila oba Benjamina. "Desni blok pod vodstvom Likuda je nedvoumno zmagal," je dejal Netanjahu in se volivcem zahvalil za zaupanje. Dejal je, da bo takoj začel pogovore za oblikovanje desne vlade in da od predsednika pričakuje podelitev mandata. Včeraj zjutraj pa je zmago še dodatno označil za sijajno in pred navdušeno množico sporočil, da bo njegova vlada desno usmerjena, da pa bo sam premier za vse. Ganc pa je dejal: "Zmagali smo. Te volitve imajo jasnega zmagovalca in jasnega poraženca. Netanjahu je obljubljal 40 sedežev in izgubil." Ganc očitno res še ni izgubil upanja, saj je tudi včeraj prek twitterja izrazil prepričanje, da končni rezultati še niso jasni. "Zgrinjajo se temni oblaki, a nič še ni dokončnega, saj bi lahko prišlo do volilnih premikov in bi lahko naredili politične korake v eno ali drugo smer," je zapisal. Zanimivo pa je, da so skoraj povsem pogoreli laburisti, ki so bili na oblasti praktično vse od ustanovitve države Izrael maja 1948 do atentata na premiera Jicaka Rabina, ki je s Palestinci sklenil tako imenovani sporazum iz Osla in leta 1995 to plačal z življenjem. Na shodu v Tel Avivu ga je ustrelil desničarski skrajnež. Delavska stranka je tokrat osvojila le šest poslanskih mandatov.
Sladkosneda goljufiva žena
Za razliko od Benjamina Netanjahuja je njegova žena Sara že v kazenskem postopku. Oktobra lani so ji pričeli soditi zaradi suma goljufije in zlorabe zaupanja, saj naj bi bila med letoma 2009 in 2013 na državne stroške v uradno rezidenco premierja naročila več sto obrokov iz elitnih restavracij v skupni vrednosti 83 tisoč evrov, pri tem pa je skupaj s svojim tesnim sodelavcem lagala, da v rezidenci ni bilo na razpolago nobenih kuharjev. Poleg tega je ta nekdanja stevardesa še v več predkazenskih postopkih.
Konec sanj o dveh državah
Okoli statusa Palestincev se v Izraelu poleg vprašanja varnosti suče praktično vse, analitiki pa so si enotni, da je ideja dveh držav za dva naroda z zmago Netanjahuja mrtva vsaj za naslednja štiri leta. Ameriški predsednik Donald Trump pa namerava po volitvah v Izraelu predstaviti dolgo napovedani mirovni načrt za rešitev konflikta med Izraelci in Palestinci, v katerega pa nihče ne polaga velikega upanja. Trump je namreč nedavno tudi formalno priznal izraelsko zasedbo Golanske planote, ki jo je Izrael okupiral po šestdnevni vojni leta 1967 in si jo pripojil šest let kasneje ne glede na opozorila, da gre za kršitev mednarodnega prava.
Bibi je šel le nekaj dni pred volitvami še korak dlje in obljubil, da bo anektiral tudi vse (ilegalne) naselbine, ki jih je Izrael v minulih desetletjih zgradil na Zahodnem bregu, ki naj bi nekoč pripadel palestinski državi, v njih pa živi že od 600 do 800 tisoč Izraelcev. To bo moral storiti tudi pod pritiskom skrajno desnih strank, saj si lahko v tem primeru zagotovi, da mu bodo poslanci podelili imuniteto pred napovedanim kazenskim pregonom. Izraelski generalni tožilec želi proti Netanjahuju izdati obtožnico zaradi treh primerov korupcije, a pred dokončno odločitvijo o tem bo potekalo še eno zaslišanje. Netanjahu vse očitke zavrača, po preračunavanju izraelskih novinarjev pa ima glede imunitete zagotovljeno podporo 61 poslancev.
Palestinci so nad izidom volitev seveda razočarani. Eden izmed najvidnejših palestinskih predstavnikov Sajeb Erekat je v torek zvečer, ko so bili objavljeni šele izidi vzporednih volitev, komentiral, da so Izraelci glasovali za status quo, ko gre za okupacijo Palestine. "Glasovali so za apartheid, za okupacijo brez konca," je izjavil. Kot je pojasnil, vzporedne volitve kažejo, da samo 18 poslancev 120-članskega kneseta podpira rešitev bližnjevzhodnega vprašanja z dvema državama na mejah iz leta 1967.