Ko je leta 1980 italijanski predsednik Sandro Pertini obiskal Španijo, kjer se je pogovarjal s kraljem Juanom Carlosom, se mu je na srečanju z novinarji zareklo, češ, všeč mi je ta mladi kralj, ki je Španijo prepeljal iz diktature v republiko. No, mišljeno je bilo iz diktature v demokracijo, so ga takoj popravili njegovi svetovalci. Ampak zdaj, 40 let kasneje, dobiva ta njegova izjava novo vsebino.
Podkupnina iz Savdske Arabije
V ponedeljek popoldne je namreč Juan Carlos, ki je sicer že pred leti prepustil prestol sinu Filipu VI., nepričakovano sporočil, da zapušča Španijo. Ni znano, kam se bo preselil, ampak gotovo gre za poskus, da bi s tem "očistil" sina in podaljšal življenje monarhiji. Juan Carlos je namreč v središču pozornosti, odkar je pred nekaj meseci izbruhnila afera v zvezi s kopičenjem ogromnih vsot koruptivnega denarja v znani švicarski banki. S tem se resno ukvarja švicarski tožilec Yves Bertossa, ki je sicer znan po preiskovanju korupcijskih afer. Med drugim so prišli na sled fundaciji s sedežem v Panami, ki je leta 2008 od savdskega kralja Abdulaha prejela sto milijonov dolarjev. V obrazložitvi transakcije je pisalo, da je to darilo, dejansko pa tožilec domneva, da je šlo za podkupnino, ker naj bi bil Juan Carlos posredoval pri španski družbi AVE, ki proizvaja hitre vlake, za skoraj 30-odstotni popust pri gradnji hitre železnice med Meko in Medino. Zato obstaja resna možnost, da bo Švica zahtevala izročitev Juana Carlosa, ki naj bi mu sodili zaradi korupcije. Juan Carlos si je kot kralj nakopal bes ljudstva tudi, ko si je sredi finančne krize leta 2012 v Bocvani privoščil lov na slone.
Zadeva je izbruhnila že pred časom in takrat je kralj Filip VI. odvzel svojemu očetu 16 tisoč evrov mesečne apanaže, ki mu jo je zagotavljal kot bivšemu kralju, ter se tudi odpovedal dedovanju očetovega osebnega premoženja. Vendar se s tem ni otresel težav. Letos junija so namreč mediji objavili podatke o Filipovem poročnem potovanju leta 2004. S soprogo Letizio sta potovala v Jordanijo, Kambodžo, na otočji Fidži in Samoa ter v Kalifornijo in Mehiko. Kot piše londonski dnevnik The Telegraph, sta potovala pod psevdonimom gospod in gospa Smith, znani pa so podatki o petih prenočitvah na otočju Fidži, za kar sta plačala 33.000 dolarjev v ekskluzivnem hotelu, katerega gostje so bili med drugimi Bill Gates, Pierce Brosnan, Michelle Pfeiffer, Russell Crowe in Nicole Kidman. Poročno potovanje naj bi bilo stalo pol milijona dolarjev, kar naj bi bil plačal Juan Carlos. Skratka, pretakale so se ogromne vsote denarja in ni znano, od kod je ta denar prišel.
Kraljev svak za rešetkami
V Španiji je junija 2018 pričel prestajati zaporno kazen nekdanji rokometni zvezdnik in svak Filipa VI., danes 52-letni Inaki Urdangarin. Obsojen je bil na pet let in deset mesecev zapora, ker je prek svoje dobrodelne organizacije Noos, ki jo je upravljal v letih 2004-2006, poneveril za dobrih šest milijonov evrov javnih sredstev. Sodili so tudi njegovih soprogi princesi Cristini, a je bila oproščena, vendar pa je že samo sojenje močno škodilo njenemu ugledu, saj je bila prva članica ožje španske kraljeve družine, ki se je morala zagovarjati pred sodniki.
Izbral ga je diktator Franco
V sporočilu, ki ga je Juan Carlos objavil v ponedeljek, je zapisal, da namerava zapustiti Španijo, ker ne želi, da bi natolcevanja o njegovem zasebnem življenju otežila Filipu opravljanje funkcij; vsako odgovornost seveda zanika. Odločitev naj bi bila osebna, mediji pa so prepričani, da je klonil pod sinovim pritiskom. Ni znano, kam se namerava Juan Carlos preseliti, saj je na svetu malo držav, ki nimajo s Švico dogovora o izročitvi; v nekaterih medijih se pojavlja domneva, da je odpotoval v Dominikansko republiko, ki pa menda ni njegov končni cilj.
Odločitev, da bo Juan Carlos španski kralj po koncu diktature, je malo pred smrtjo leta 1975 sprejel sam diktator Francisco Franco; Juan Carlos mu je sicer že prej prisegel zvestobo. Med fotografijami, ki se pogosto pojavljajo v levičarskih in avtonomističnih medijih v Španiji, je tudi posnetek s pogreba diktatorja Franca, kjer stojita z ramo ob rami Juan Carlos in čilski diktator Augusto Pinochet. Znano je, da so se morale politične stranke, ki so v času diktature delovale v ilegali, pod grožnjo državnega udara odpovedati zahtevi po ureditvi Španije kot republike. Monarhija je torej institucija, ki je tesno povezana s temno preteklostjo Španije.
Da se povrnemo k Pertinijevi anekdoti: če bo res Španija kdaj postala republika, se bo to zgodilo, ker je k temu s svojimi koruptivnimi dejanji bistveno pripomogel prav Juan Carlos.