Lani je bilo ubitih najmanj 212 podnebnih aktivistov, s čimer je bilo leto 2019 najbolj smrtonosno za aktiviste, ki se za naravo borijo v prvih bojnih linijah, je v letnem poročilu izpostavila nevladna organizacija Global Witness.
Največ jih je bilo ubitih v Kolumbiji, 64, sledijo Filipini s 43 ubitimi aktivisti. Med bolj smrtonosnimi za podnebne aktiviste so še Brazilija, Mehika, Honduras in Gvatemala.
Okoli 40 odstotkov žrtev je staroselcev in dve tretjini jih umreta v Latinski Ameriki. Staroselske skupnosti že desetletja lahko samo opazujejo, kako se krči in uničuje njihov prostor ob podpori lokalnih in nacionalnih oblasti.
Večina aktivistov je bila povezanih s specifično gospodarsko panogo; izstopajo predvsem rudarstvo, kmetijstvo in gozdarstvo. S kmetijstvom je bilo na primer povezanih 34 smrti, predvsem v Aziji.
Nevladna organizacija opozarja, da je verjetno število mrtvih v resnici še večje, saj vsi primeri niso prijavljeni ali pa jih narobe zabeležijo.
V primerjavi z letom 2018 se je število ubojev v Kolumbiji več ko podvojilo, v Hondurasu pa je naraslo s štiri na 14. Države v razvoju pa niso edine, kjer beležijo kruto nasilje. Gozdarko, ki je skušala zaščititi gozd pred kriminalnimi združbami, so na primer ubili tudi v Romuniji.