"Smrt Ameriki!" S tem sloganom, bolj bojnim krikom, se na stotisoče Irancev in iraških šiitov že od petka zaklinja, da bodo maščevali smrt Kasima Sulejmanija, 62-letnega generala in poveljnika iranske Revolucionarne garde, ki so ga v petek zgodaj zjutraj v napadu brezpilotnega leta ubile Združene države Amerike. Najmočnejša vojaška sila na svetu, torej ZDA, in ena izmed treh najmočnejših na Bližnjem vzhodu sta se znašli na pragu vojne, diplomacija pa v mrtvem kotu. Mednarodna skupnost, ki sicer vztrajno poziva k zadržanosti, lahko ob tem le nemočno opazuje, kakšne bodo naslednje poteze iranskega verskega in de facto voditelja ajatole Alija Hameneja in ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Do včeraj sta ostala le pri grožnjah, rakete so bile še varno spravljene v svojih silosih.
Iranska bojevita retorika je znana, Hamenej grozi s strogim maščevanjem in svoje sonarodnjake prepričuje, da smrt generala, ki je elitno gardo s 180 tisoč možmi vodil 22 let, ne bo preprečila "končne zmage islama nad imperialisti". Iranski vrhovni svet za nacionalno varnost je prav tako napovedal maščevanje za mučeniško Sulejmanijevo smrt. "Amerika se mora zavedati, da je bil zločinski napad na generala Sulejmanija njena največja napaka v zahodni Aziji in Amerika se ne bo enostavno izognila posledicam svojih napačnih izračunov," je svet zapisal v sporočilu za javnost. Trumpa sicer označujejo za terorista v civilni obleki. "Ti kriminalci se bodo soočili s hudim maščevanjem (...) na pravem kraju in ob pravem času." Pripadniki proiranske milice v Iraku PMF, ki so v istem napadu izgubili svojega voditelja Abuja Mahdija al Muhandisa, so sicer v znak maščevanja izstrelili nekaj raket na ameriška oporišča, a večje škode niso povzročili. So pa hkrati pozvali pripadnike iraške vojske, naj se držijo čim dlje od Američanov.
Historiat napetosti med ZDA in Iranom
2018
8. maj
Trump je sporočil, da ZDA odstopajo od iranskega jedrskega sporazuma iz leta 2015, in uvedel sankcije zoper Iran.
2019
8. maj
Iran je sporočil, da ne bo več omejeval rezerv težke vode in obogatenega urana. ZDA so uvedle sankcije na iranski izvoz jekla, železa, aluminija in bakra.
20. junij
Iranska Revolucionarna garda je objavila, da je sestrelila ameriški izvidniški dron. Trump je grozil, a preklical povračilne napade.
1. julij
Iran je presegel zgornjo mejo dovoljenih zalog nizko obogatenega urana.
7. julij
Uradni Teheran je sporočil, da bo presegel dogovorjeno zgornjo mejo za bogatenje urana.
18. julij
ZDA so potrdile, da je ameriška vojaška ladja v Hormuški ožini uničila iranski dron.
4. september
Iranski predsednik Hasan Rohani je ukazal opustitev vseh omejitev za jedrske raziskave in razvoj.
7. september
Iran je zagnal hitrejše centrifuge, da bi povečal zaloge obogatenega urana.
16. september
Trump je obtožil Iran, da je odgovoren za napade dronov na naftna nahajališča v Savdski Arabiji, zaradi katerih je bila savdska proizvodnja nafte prepolovljena.
18. september
Trump je svoji vladi naročil, naj občutno zaostri sankcije zoper Iran.
7. november
Iran je ponovno začel bogatiti uran v jedrskem obratu Fordo.
52
tarč v Iranu ima nagledanih ameriški predsednik Donald Trump