Letna inflacija v območju evra januarja pri 2,8 odstotka: Kaj se je najbolj podražilo?

STA, M.R.
01.02.2024 11:35

Letna stopnja inflacije v območju z evrom je januarja po prvi oceni znašala 2,8 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj kot decembra lani. Na mesečni ravni so se cene medtem znižale za 0,4 odstotka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Najbolj so se januarja na medletni ravni podražili hrana, alkohol in tobak.
Profimedia

Podatke je danes objavil evropski statistični urad Eurostat. Najbolj, za 5,7 odstotka, so se minuli mesec na medletni ravni podražili hrana, alkohol in tobak (decembra za 6,1 odstotka). Storitve so bile dražje za štiri odstotke (za prav toliko so se podražile tudi decembra), neenergetske industrijske dobrine pa za 2,0 odstotka (decembra za 2,5 odstotka). Energenti so se medtem pocenili za 6,3 odstotka (decembra za 6,7 odstotka).

Brez upoštevanja cen energije, hrane, alkohola in tobaka - na ta podatek je pri odločitvah o denarni politiki pozoren svet Evropske centralne banke - je bila medletna stopnja inflacije januarja 3,3-odstotna, na mesečni ravni pa je bila zabeležena deflacija v višini 0,9 odstotka. Brez upoštevanja energije je bila letna stopnja inflacije 3,8-odstotna, mesečna stopnja deflacije pa 0,5-odstotna.

Najvišjo letno stopnjo inflacije so imele januarja Estonija (5,0 odstotka), Hrvaška (4,8 odstotka) ter Avstrija in Slovaška (obe 4,3 odstotka).

Za Slovenijo podatka o inflaciji še ni, državni statistični urad bo gibanja objavil v torek. Decembra je imela Slovenija na medletni ravni 3,8-odstotno inflacijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta