Italija lahko postane "lokomotiva Evrope", če bodo na referendumu v nedeljo sprejete njegove ustavne spremembe, volivcem razlaga predsednik vlade
Matteo Renzi
. Če referendum pade in odstopi, bi to pomenilo, da bi Italija padla najprej v politično, nato pa še v gospodarsko krizo, svarijo pesimisti. Še več, nadaljujejo, na kocki bo spet usoda evra.
Reševanje slabih bank
Usoden dan za italijansko gospodarstvo, tretje največje v območju evra, pa utegne biti že danes, ko bo predvidoma znano, kakšna bo usoda banke Monte dei Paschi di Siena, ki je tretja največja banka v državi in največja bolnica med italijanskimi bankami, čeprav je bila leta 2013 dokapitalizirana. Evropska centralna banka (ECB) je prejšnji teden odobrila začetek izvajanja načrta reševanja banke z novo dokapitalizacijo v višini pet milijard evrov.
Počasno okrevanje gospodarstva
Na oživitev italijanskega gospodarstva po ocenah analitikov v bližnji prihodnosti ni računati, čeprav je Italija najhujšo recesijo v zadnjih desetletjih, ki je trajala od leta 2007 do 2014, premagala. V tej recesiji je italijanski BDP padel za 10 odstotkov, industrijska proizvodnja pa za 25 odstotkov. BDP se je lani povečal le za 0,7 odstotka, enako rast je pričakovati letos, za malenkost večjo v letu 2017.
Jean-Michel Six
iz bonitetne agencije Standard&Poor's razlaga, da ni pričakovati, da bo italijansko gospodarstvo do leta 2025 doseglo predkrizno raven BDP.
Bernd Ondruch
Vitor Constancio
Maria Draghija