Francoski predsednik Emmanuel Macron si prizadeva okrepiti svoj vpliv v mednarodni skupnosti. Pred vrhom sedmih najbolj razvitih držav (G7), ki ga bo od 24. do 26. avgusta gostil v Biarritzu, se bo danes srečal s predsednikom britanske vlade Borisom Johnsonom, pred dnevi je gostil ruskega predsednika Vladimirja Putina. Po neuradnih informacijah je julija predvsem po Macronovi zaslugi Nemka Ursula von der Leyen postala nova predsednica evropske komisije. Francoz naj bi tako imel največ zaslug, da nov predsednik evropske komisije ni postal nihče od vodilnih kandidatov evropskih političnih strank.
Išče kompromise za reformo EU
Emmanuel Macron je takoj, ko je postal francoski predsednik, predstavil svoje predloge za reformo EU. Večine njegovih predlogov v Berlinu ne podpirajo, zato še vedno išče kompromise. Potem ko je pred meseci doma po izbruhu protestov rumenih jopičev za nekaj časa izgubil moč, se njegov položaj zdaj spet krepi. Analitiki so prepričani, da bo končal tako sedanji mandat in po vsej verjetnosti zmagal še na naslednjih volitvah, kar pomeni, da bi bil na čelu francoske države do leta 2027.
Evropa mora postati močnejša
Predsednica nemške krščanskodemokratske stranke (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauer, ki velja za najverjetnejšo naslednico Angele Merkel na položaju nemške kanclerke, se s predlogi Emmanuela Macrona ne strinja. Marca je predstavila svoje predloge za soočenje s populizmom, migracijami, gospodarskimi tveganji. "Evropa mora postati močnejša," je sporočila v Pariz.