Zmagovalka včerajšnjih grških parlamentarnih volitev je konzervativna Nova demokracija sedanjega premiera Kiriakosa Micotakisa, ki je zbrala več kot 40 odstotkov podpore. Sledi levičarska Siriza z 20 odstotki. Na tretjem mestu so socialdemokrati Pasok-Gibanje za spremembe, ki so zbrali okrog 12 odstotkov glasov.
Po pričakovanju so se v parlament uvrstile še Komunistična stranka Grčije, radikalno patriotska Grška rešitev. Preboj v parlament, vsaj tri odstotke glasov, pa ne bo uspel levičarski Svobodni poti, patriotski stranki Zmaga in Varoufakisovi Mera25. Toda zmagovalci volitev vseeno niso zbrali dovolj glasov, da bi lahko vladali sami. Po sinočnjih rezultatih bi jim pripadlo 146 glasov, da pa bi lahko vladali sami, bi v 300-članskem parlamentu morali imeti vsaj 151 sedežev. Ne glede na vse je poraženec teh volitev Siriza.
Zreducirana življenja
Volišča so se za skoraj deset milijonov volivcev, med katerimi jih je 400 tisoč volilo prvič, odprla včeraj ob sedmih zjutraj. Že tedaj so se prvi volivci napotili proti osnovnim šolam, ki tradicionalno gostijo volitve. Pred 25. osnovno šolo v okrožju Galaci v Atenah so se vile dolge vrste, ki so vodile v pisane učilnice. "Volila bom Sirizo zato, da nam ne bo spet vladal Micotakis," nam pove 35-letna arheologinja Eleni. "Naša življenja so postala zreducirana na eksistencialne dileme. Imamo diplome, delamo pa za minimalno plačo. Ne, Nove demokracije nočemo, druge stranke pa nam boljše prihodnosti ne obljubljajo," pojasni.
Z vprašanji o neoliberalnih varčevalnih ukrepih, ki so Grčijo potisnili na rob ekonomskega preživetja, se Grki več ne ukvarjajo. Glavno vprašanje teh volitev je bilo, kako odstraniti sedanjega premierja, ki se utaplja v političnih in ekonomskih škandalih. "Volil bom Novo demokracijo. Vedno sem in vedno bom," pa nam pove 76-letni Jorgos, ki se je lepo urejen s svetlo kravato napotil na volišče. Pripadniki nekaterih političnih strank postopajo okrog volišč in se zjutraj še borijo za glasove tistih, ki bi si lahko premislili. V delavski četrti Galaci ne najdemo predstavnikov konzervativne Nove demokracije, ki so ji vse raziskave obetale zmago. Najdemo pa jih v centru Aten na ploščadi Sintagma pred parlamentom. Modro-beli šotor Nove demokracije je urejen kot prijetna dnevna soba z belimi stoli. Vsi slogani najbolj vplivne stranke v državi, ki je v vodenje države vpletena že štiri desetletja, so usmerjeni v prihodnost: "Stabilno, pogumno, naprej!"
Zakaj ponoviti volitve
Streljaj stran, na ploščadi Klatmonos med volilnimi štabi vlada gneča: levičarska Siriza, socialdemokrati Pasok in progresivna Mera25 si delijo tradicionalno levičarski teren. Trije vodji strank: Aleksis Cipras, Nikos Andrulakis in Janis Varoufakis, ki so med predvolilno kampanjo zagotavljali, da ne bodo sodelovali, pogledujejo eden proti drugemu iz dizajnerskih volilnih šotorov. "Ali napovedujejo, da bo sodelovanje le mogoče?" vprašamo v štabu Sirize. "Mi bomo sodelovanje ponudili vsem. Najprej strankama, ki sta tukaj, naši neposredni sosedi in še komu drugemu," razgrinjajo strategijo v Sirizi in izrazijo strah, da bi se uresničilo, kar napoveduje Nova demokracija. Še enkrat volitve 2. julija. "Mladi med 17. in 20. letom starosti so v 40 odstotkih volili Sirizo. Če bo drugi krog volitev, kar si želi Nova demokracija, bomo zaradi poletnih mesecev to izjemno pomembno volilno telo izgubili," nam zaupajo.
Zibelka demokracije se sicer ubada z zlorabo volilnega sistema. Prvič po nekaj letih zmagovalna stranka ne bo dobila dodatnih 50 sedežev in bodo glasovi porazdeljeni proporcionalno glede na volilni izid. Vendar je vladajoča Nova demokracija že poskrbela za spremembo zakonodaje in bi na volitvah julija vodilna stranka spet dobila dodatne sedeže. To bo očitno morala storiti, če bo želela vladati sama. "Takšne vrste volitev bodo spet povzročile skrajno polarizacijo," je dogajanje za Open TV komentiral politolog Jorgos Sefertzis, "hkrati pa bi še utrdila vladanje ene same stranke."
Micotakis mora vlado oblikovati v treh dneh. Če mu to ne bo uspelo, bo moral to možnost predati Ciprasu. Pri tem bo usoda predvsem v rokah socialdemokratov, ki so v predvolilnem boju vztrajali: "Niti Aleksis, niti Kiriakos." Grčijo tako čaka razburljiv teden, ko bodo stranke pokazale, kako zveste so svojim predvolilnim obljubam.