Na Kitajskem lani 40-odstotna rast prodaje električnih vozil in hibridov

STA, Gr.G.
09.01.2025 14:43

Električni avtomobili in priključni hibridi lani predstavljali skoraj polovico vseh prodanih avtomobilov na Kitajskem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Volkswagnovi električni testni avtomobili pred poslovalnico v Šanghaju. 
EPA

Prodaja osebnih vozil na Kitajskem se je lani četrto leto zapored povečala, tokrat za 5,3 odstotka na 23,1 milijona. Rast je spodbujala prodaja električnih vozil in priključnih hibridov, ki je bila z 11 milijonov vozil za 40,7 odstotka večja kot leta 2023 in najvišja doslej na tem največjem avtomobilskem trgu na svetu.

Kot so danes sporočili iz združenja kitajskih avtomobilskih proizvajalcev CPCA, so električni avtomobili in priključni hibridi lani predstavljali skoraj polovico, to je 47,6 odstotka, vseh prodanih avtomobilov na Kitajskem. Za primerjavo - tovrstna vozila so novembra po podatkih Evropskega združenja avtomobilskih proizvajalcev predstavljala le 22,6 odstotka prodaje na evropskem trgu, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

XPeng električno vozilo v prodajalni proizvajalca v mestu Šanghaj. 
EPA

Kitajski trg električnih vozil je bil v zadnjih letih priča eksplozivni rasti, deloma zaradi velikodušnih subvencij Pekinga za prehod na okolju prijaznejša vozila. Toda hkrati je bil največji avtomobilski trg na svetu priča tudi hudi konkurenci med domačimi proizvajalci avtomobilov.

V združenju CPCA pričakujejo, da se bo cenovna vojna med ponudniki električnih vozil nadaljevala tudi v novem letu. Lani so znižali cene več kot 200 modelom avtomobilov, potem ko so jih leta 2023 148 modelom. Največji proizvajalec električnih vozil na Kitajskem je družba BYD s sedežem v Shenzhenu. Lani je po vsem svetu prodala več kot štiri milijone vozil.

Razstavljeni električni NIO ET5 v nakupovalnem središču v Pekingu. 
EPA

Medtem ko BYD obvladuje približno eno tretjino kitajskega trga, pa se s slabšimi razmerami sooča v tujini, kjer so različne vlade zvišale carine na uvoz vozil. Decembra je prodaja na tujih trgih po podatkih družbe predstavljala le 12 odstotkov celotne prodaje BYD.

Poleg BYD dobičke na račun rasti povpraševanja Kitajcev po električnih vozilih kujejo tudi drugi domači proizvajalci, med njimi Geely in Xiaomi. Koristi pa ima tudi ameriška družba Tesla, katere prodaja na Kitajskem je leta 2024 dosegla rekordno raven.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta