Nemčija: Predčasne volitve verjetno februarja

STA, J.K.
12.11.2024 14:41

Glede na ankete, opravljene po razpadu vladajoče koalicije, bi največ, okoli 32 odstotkov glasov, dobila CDU/CSU, sledi ji skrajno desna populistična Alternativa za Nemčijo (AfD) z 19 odstotki. SPD bi dobila 15 odstotkov podpore.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predčasne volitve bodo v Nemčiji predvidoma februarja. 
EPA

Največji nemški politični stranki sta se dogovorili o datumu predčasnih parlamentarnih volitev v Nemčiji, ki naj bi bile 23. februarja prihodnje leto, je danes povedal vir pri socialdemokratih (SPD) kanclerja Olafa Scholza. Dogovor sta dosegli poslanski skupini SPD in konservativne opozicijske unije CDU/CSU, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kancler Olaf Scholz
Reuters

Datum predčasnih volitev naj bi bil usklajen tudi z Zelenimi, ki so bili skupaj s SPD in liberalci (FDP) del vladajoče koalicije v Berlinu. Končno odločitev o datumu volitev mora sprejeti predsednik države Frank-Walter Steinmeier. Kancler Scholz bo po poročanju dpa glasovanje o zaupnici v bundestagu predvidoma zahteval 16. decembra. Scholz je sprva glasovanje o zaupnici načrtoval 15. januarja, pri čemer bi bile nove volitve konec marca. Vendar pa je po vse glasnejših pozivih, naj do tega pride prej, v nedeljo izrazil pripravljenost na glasovanje že pred božičem.

EPA

Vodja krščanskih demokratov (CDU) Friedrich Merz je v minulih dneh večkrat pozval k čim prejšnjim predčasnim volitvam. V ponedeljek pa je jasno povedal, da si po neuspehu t. i. semaforske vladne koalicije prizadeva za volitve februarja.

Nemčija se je znašla v politični krizi, potem ko je prejšnji teden razpadla rdeče-rumeno-zelena vladna koalicija. Po obdobju razhajanj v stališčih predvsem glede proračuna in financ je Scholz namreč razrešil finančnega ministra in vodjo FDP Christiana Lindnerja, sledil je odstop večine liberalnih ministrov. Glede na ankete, opravljene po razpadu vladajoče koalicije, bi največ, okoli 32 odstotkov glasov, dobila CDU/CSU, sledi ji skrajno desna populistična Alternativa za Nemčijo (AfD) z 19 odstotki. SPD bi dobila 15 odstotkov podpore, Zeleni enajst, liberalci pa pet odstotkov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta