Hamas se strinja s predlogom za prekinitev ognja v Gazi, ki sta ga predložila posrednika v pogajanjih Egipt in Katar, je danes po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočilo palestinsko islamistično gibanje. Predstavnik Hamasa je ob tem izjavil, da je "žogica zdaj na strani" Izraela. Predlog naj za izraelsko stran ne bi bil sprejemljiv.
Netanjahu: Predlog za premirje ne izpolnjuje izraelskih zahtev, delegacija vseeno na pogajanja
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je sporočil, da se je vojni kabinet odločil za nadaljevanje operacije, s katero želi palestinsko islamistično gibanje Hamas prisiliti k izpustitvi talcev. Čeprav predlog za prekinitev ognja po njegovih besedah ne izpolnjuje izraelskih zahtev, bo Izrael na pogajanja poslal delegacijo, poroča britanski BBC.
Izraelska vojska sicer tudi drevi nadaljuje napade na vzhodni del mesta Rafa na jugu Gaze. Kot je dejal Netanjahu, se je vojni kabinet drevi odločil za nadaljevanje operacije, vseeno pa namerava poslati delegacijo, ki naj bi nadaljevala pogovore s posrednikoma v pogajanjih, Katarjem in Egiptom. Sporazum o prekinitvi ognja po Netanjahujevih besedah "še zdaleč ne izpolnjuje izraelskih zahtev".
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je pozval Izrael in Hamas k dodatnim naporom za sklenitev premirja in "končanje trpljenja" v uničujoči vojni v Gazi. Guterres je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi znakov, ki nakazujejo skorajšnjo obsežno izraelsko vojaško operacijo v gosto naseljenem območju mesta Rafa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Od izraelskih oblasti so sklenitev dogovora zahtevale tudi družine talcev, ki jih je Hamas zajel 7. oktobra lani. Kot so poudarile, naj Izrael izkoristi priložnost, ki jo ponuja Hamasov pristanek na predlog o premirju za dosego dogovora o vrnitvi talcev, navaja AFP.
Hamas je pred tem danes sporočil, da je sprejel predlog za prekinitev ognja v enklavi, ki sta ga predložila posrednika v pogajanjih Egipt in Katar. Predlog po navedbah palestinskega islamističnega gibanja predvideva tri faze, njegov cilj pa je trajna prekinitev sovražnosti.
Vsaka faza naj bi trajala 42 dni. V prvi fazi naj bi se razseljeni prebivalci Gaze vrnili na svoje domove. Ob tem bi Hamas za vsakih 50 izpuščenih palestinskih zapornikov izpustil po eno talko. V drugi fazi bi gibanje izpustilo vse moške talce v zameno za nedoločeno število palestinskih zapornikov.
V tej fazi naj bi se izraelska vojska tudi v celoti umaknila iz enklave. Tretja faza naj bi vključevala začetek izvajanja načrta za obnovo uničenega območja, navaja katarska televizija Al Jazeera.
"Vodja (...) gibanja Hamas Ismail Hanija je opravil telefonski pogovor s predsednikom katarske vlade šejkom Mohamedom bin Abdulrahmanom al Tanijem in egiptovskim ministrom za obveščevalne dejavnosti Abasom Kamelom ter ju obvestil, da je Hamas odobril njun predlog glede sporazuma o prekinitvi ognja," je sporočilo gibanje.
Neimenovan predstavnik Hamasa je medtem za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je "žogica zdaj na strani" Izraela. Ali se bo Izrael s predlogom strinjal ali pa bo njegovo uveljavitev blokiral, je dejal.
Po poročanju agencije Reuters je neimenovan izraelski predstavnik dejal, da je Hamas sprejel "omiljeno" različico egiptovskega predloga, ki pa je za Izrael nesprejemljiv. Predlog po njegovih besedah vsebuje daljnosežne sklepe, s katerimi se Izrael ne strinja.
"Zdi se, da gre za zvijačo, katere namen je, da bi bil Izrael videti kot stran, ki zavrača dogovor," je dejal.
Zaenkrat niso znane podrobnosti predloga. V Gazi so novico, da je Hamas sprejel predlog, pozdravili.
ZN: Poziv Izraela k evakuaciji iz Rafe nečloveški
Visoki komisar ZN za človekove pravice Volker Türk je današnji izraelski poziv k evakuaciji iz Rafe označil za nečloveškega. Zaščita civilnega prebivalstva je temelj mednarodnega humanitarnega prava, je opozoril in dodal, da je razselitev več sto tisočih na že uničena območja brez zatočišč in dostopa do humanitarne pomoči nepredstavljiva.
"S tem bodo izpostavljeni le še večji nevarnosti in trpljenju," je opozoril Türk, ki je znova zahteval prekinitev ognja ter takojšnjo izpustitev vseh talcev, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Mednarodno humanitarno pravo prepoveduje odreditev razselitve civilistov iz razlogov, povezanih s konfliktom, razen če je ta nujna spričo zagotavljanja varnosti civilistov ali pa jo narekujejo nujni vojaški razlogi, je opozoril.
Vendar pa je tudi v teh primerih treba zadostiti strogim zakonskim pogojem, so pojasnili v njegovem uradu. "Neupoštevanje teh obveznosti lahko pomeni prisilno razselitev, ki je vojni zločin," so še opozorili.
Izraelska vojska je pred pričakovano ofenzivo na Rafo danes pozvala okoli 100.000 civilistov, naj se umaknejo iz vzhodnega dela mesta. Mnogi Palestinci so tako že začeli bežati iz Rafe.
Sklad ZN za otroke (Unicef) je danes opozoril, da bi vojaško obleganje in vdor v Rafo imelo katastrofalne posledice za 600.000 otrok, ki so si tam poiskali zatočišče.
Po najnovejših podatkih ministrstva za zdravje v Gazi je bilo od začetka vojne v Gazi ubitih najmanj 34.735 ljudi, od tega več kot 14.000 otrok, še 78.108 ljudi pa je bilo ranjenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
ZDA preučujejo odgovor Hamasa
ZDA pozorno preučujejo odgovor Hamasa na predlog za prekinitev ognja v Gazi, sta danes izjavila tako tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller kot tudi tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost John Kirby, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Oba sta tudi ponovila nasprotovanje ZDA izraelski ofenzivi na Gazo.
"Lahko potrdim, da je Hamas podal odgovor. Sedaj ga preučujemo in se pogovarjamo s partnerji v regiji. Direktor obveščevalne agencije Cia Bill Burns je v regiji in dela na tem," je dejal Miller.
Kot je dodal, ZDA zadnji dogovor o prekinitvi ognja in izpustitvi talcev sprejemajo. Identičen odgovor je potem v Beli hiši novinarjem podal Kirby.
Še preden je Hamas sporočil, da sprejema predlog o prekinitvi ognja, sta danes po telefonu govorila ameriški predsednik Joe Biden in izraelski premier Benjamin Netanjahu, je sporočila Bela hiša.
Biden je Netanjahuju ponovil jasno stališče ZDA glede Rafe. To stališče je, da ZDA nasprotujejo večjim vojaškim operacijam v Rafi, kamor se je zateklo približno milijon in pol palestinskih beguncev iz drugih delov Gaze, so sporočili iz Bele hiše.
Miller je po novicah, da se Izrael pripravlja na ofenzivo v Rafi, dejal, da doslej še niso videli humanitarnega načrta, ki bi bil verodostojen in izvedljiv. "Vojaška operacija v Rafi bi dramatično povečala trpljenje Palestincev in bi vodila v dodatno izgubo življenj civilistov," je dejal Miller.