Nobelovec, ki je napovedal konec epidemije na Kitajskem: Vse bo v redu

M.R.
30.03.2020 11:55

Treba je obvladati paniko. Če pogledamo celotno sliko, bo vse v redu, pravi biofizik in nobelovec Michael Levitt.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Michael Levitt
Reuters

Južnoafriški biofizik, profesor strukturne biologije na ameriški univerzi Stanford in dobitnik Nobelove nagrade za kemijo Michael Levitt je sporočil, da podpira ostre ukrepe za omejitev širjenja epidemije novega koronvirusa. Omejitev socialnih stikov je usodno, še posebej ko gre za prepoved množičnih zborovanj, je prepričan. "Virus je nov, populacija ni imuna, cepiva še ne bo kmalu. Zdaj ni čas za opijanje s prijatelji," pravi. 
Primere obolenj za boleznijo covid-19 je začel preučevati konec januarja. Napovedal je, da bo na Kitajskem epidemija pojenjala prej, kot so napovedovali nekateri drugi znanstveniki. In zdaj predvideva, da bodo tudi ostali deli sveta, vključno z ZDA, na podoben način obračunali s koronavirusom. 
Številni epidemiologi opozarjajo, da svet čaka večmesečna, morda celo več let trajajoča bitka z družbeno nestabilnostjo in da bi lahko umrlo več milijonov ljudi. Levitt ob tem meni, da sedaj dostopni podatki ne podpirajo takšnega scenarija, še posebej ne v tistih državah, kjer so sprejeti ostri ukrepi glede socialnih stikov. "Obvladovati moramo paniko. Če pogledamo celotno sliko, bo vse v redu," je dejal. 
"Epidemijo si predstavljajte kot avtomobil, ki divja po prazni avtocesti. Tudi, ko povečuje hitrost, je ne povečuje tako kot prej. To pa pomeni, da se bo število smrtnih primerov v prihodnje zmanjševalo," je zapisal Levitt v poročilu, ki ga je, govoreč o primeru Kitajske, objavil 1. februarja. In kmalu za tem se je njegovo predvidevanje tudi uresničilo. Številno smrtnih primerov je res začelo drastično padati. 

Prazna ulica v New Yorku
Reuters

Čas bo povedal ...

Levitt je nato analiziral tudi druge države. Tiste, v katerih so dnevno beležili več kot 50 novih okužb dnevno. In tudi v teh državah je po njegovih besedah že opazen napredek. "Vidni so znaki počasnejše rasti," je dejal. Kot primer je navedel Južno Korejo. 
Po drugi strani pa se epidemija v Italiji še naprej širi. Število na novo zbolelih se je še pretekli teden povečevalo skoraj vsak dan. Hkrati se morajo države, ki so z zgodnjimi ukrepi preprečile širitev okužb, zavedati, da se lahko virus vrne. Na Kitajskem tako zdaj obravnavajo nove primere zaradi vračanja državljanov iz drugih delov sveta, kjer se virus nekontrolirano širi. 
Biostatistik z univerze v Massachusettsu Amherst Nicholas Reich je komentiral Levittove ugotovitve, ki so po njegovih besedah vse prisilile v razmislek. "Čas bo pokazal, če so njegove napovedi točne," je dejal. 
Sicer pa Levitt tudi govori, da bi se morali ljudje cepiti proti gripi, saj tako zmanjšujejo pritisk na bolnišnice. "To je verjetno tudi eden izmed dejavnikov v Italiji, državi, v kateri so močno zagovarjali necepljenje," pravi Levitt. 
Navedel je tudi podatek, da je v ZDA od lanskega septembra v ZDA za gripo zbolelo okoli 36 milijonov ljudi, umrlo pa jih je 22 tisoč. "O tem se piše zelo malo," pravi in dodaja, da so deloma za nizko cepljenost proti gripi odgovorni tudi mediji. 
Levitt na koncu trdi, da se virus lahko eksponentno širi le, ko se ga ne zazna in ne nadzira. "Ljudi, ki povejo, da so okuženi, moramo obravnavati kot heroje. Naš cilj mora biti zgodnje zaznavanje," je povedal. Ob tem tudi poudarja, da je stopnja smrtnosti pri novem koronavirusu večja kot pri gripi, a da vendar to ne bo konec sveta.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta