Ženske so si smele v četrtek v živo ogledati nogometno tekmo. Drugod po svetu to ne bi bilo nič nenavadnega, toda ne v Islamski republiki Iran. S tem so srečne gledalke z dovoljenjem strogih verskih oblasti prekinile štiri desetletja dolgo prepoved vstopa na nogometni stadion in se hkrati poklonile spominu na Sahar Kodajari, nogometno navdušenko, ki je pred nekaj tedni tragično umrla. Preoblečena v moškega se je želela marca letos pretihotapiti na nogometno tekmo, a so jo pri tem aretirali in ji hoteli soditi. Pred začetkom sojenja, na katero je čakala šest mesecev, pa se je pred sodiščem zažgala in zaradi hudih opeklin umrla.
Iran, ki ima eno najmočnejših azijskih nogometnih moštev in tudi najbolj zagrete navijače, je proti Kambodži zmagal z rezultatom 14:0 in bo tako nadaljeval drugi krog kvalifikacij za svetovno prvenstvo leta 2022. Toda to je najmanj pomembno. Tekma bo bolj kot po rezultatu ostala v zgodovinskem spominu zaradi prizorov na stadionu - vihranje iranskih zastav, oglašanje vuvuzel in prevladujoče nacionalne barve, rdeča, zelena in bela, vse to v koreografiji več kot 3000 žensk na posebni tribuni stadiona Azadi v Teheranu.
Ženskam so v Iranu prepovedali ogled moških tekmovanj kmalu po islamski revoluciji leta 1979 - z redkimi izjemami ob posebnih priložnostih. A pod pritiskom mednarodne nogometne zveze Fife, svetovne javnosti in borcev za pravice žensk so iranske oblasti 3500 vstopnic namenile samo ženskam, s čimer so te zasedle manjši del ogromnega stadiona. Mnogi so ta način omejevanja kritizirali, saj so bile ženske na tekmi ločene od svojih moških sorodnikov in partnerjev. Fifa je v Teheran poslala posebno delegacijo, ki se je želela sama prepričati, da so ženskam dovolili vstop na tekmo, enako so storili borci za pravice žensk. Za zdaj pa ni znano, ali bodo lahko Iranke odšle na stadion že čez nekaj dni, ko se nadaljuje nogometno državno prvenstvo. Predstavniki Fife namreč pričakujejo, da bo stadion v prihodnje vedno odprt za ženske, ne samo za kvalifikacije na svetovno prvenstvo.
Medtem ko so dominantni iranski nogometaši poskrbeli za manjšo dramo na igrišču, med navijači ni bilo videti konca močnim emocijam. Za lokalno televizijsko postajo je eden od gledalcev povedal, da je bilo vzdušje na stadionu prav zaradi prisotnosti žensk neverjetno. Videoposnetek s stadiona, objavljen na družbenem omrežju, pa prikazuje žensko na robu solz, z zastavo okrog ramen in z lici, poslikanimi z iransko zastavo. “To sem si zelo želela. Hvala, da ste nam dovolili priti. Kar tresem se. Hvala,” je ob tem povedala in kar ni mogla skrivati svojih čustev. Po tekmi so vzdušje dvignili še iranski nogometaši, ki so pritekli do tribun, rezerviranih za navijačice, in se ženskam zahvalili za izjemno podporo.
Predstavnik iranske vlade Ali Rabiei je po tekmi za iransko tiskovno agencijo Irna povedal, da vidi prisotnost žensk na stadionu kot korak v pravo smer, tudi infrastruktura stadiona Azadi naj bi dovoljevala njihovo navzočnost. "Vendar je treba urediti še kulturno in mentalno infrastrukturo v državi," je dvoumno dodal. (dr)