Darove so doslej nakazali predvsem posamezniki. Premožne francoske družine, ki so napovedale pomoč v višini 100 ali 200 milijonov evrov, pa denar pošiljajo po manjših vsotah. Tako lahko darujejo, kadar želijo in za točno določen del obnove.
Požar, ki je 15. aprila zajel pariško katedralo, je uničil dve tretjini strehe, porušil pa se je tudi stolpič. Francoski minister za kulturo Franck Riester je danes ocenil, da bo obnova zahtevna. "Notre-Dame je še vedno nestabilna, predvsem na ravni obokov, ki se lahko še vedno zrušijo," je poudaril.
Pojasnil je, da še vedno niso ugotovili vzroka požara, a za zdaj kaže, da ni šlo za kaznivo dejanje.
Velikodušno ponujali na stotine milijonov evrov
Premožnejši Francozi so takoj po požaru drug za drugim obljubljali finančna sredstva za obnovo cerkve. Francoski milijarder Bernard Arnault je sporočil, da bo skupaj s svojim konglomeratom z luksuznimi izdelki LVMH podaril 200 milijonov evrov. Pred tem pa je njegov rival Kering, ki ga je ustanovil milijarder Francois Pinault ponudil 100 milijonov evrov za popolno obnovo Notre Dame.
Predsednica širše regije Pariza Ile-de-France Valerie Pecresse je nameravala za obnovo katedrale nameniti deset milijonov evrov.
Požar izbruhnil med mašo
Ogenj je v sloviti katedrali Notre Dame izbruhnil med mašo, je medijem takrat povedal François-Xavier Lochet, ki je bil v času, ko se je oglasil alarm, v katedrali. Večino zvok alarma naj ne bi zmotil. Prizorišče so zapustili šele, ko je k duhovniku pristopil policist in ga obvestil, da ne gre za vajo. Lochet je bil ob požaru pretresen in dejal, da je to zanj najlepša cerkev na svetu, na njen stolp pa se je prvič povzpel pri dvanajstih letih.