"Sem smo prišli, ker želimo poslati signal podpore novinarjem v Belorusiji," je povedal Deloire po srečanju z litovskimi tožilci, ki so uvedli preiskavo prestreženega letala družbe Ryanair.
Pred tem je Deloire v imenu organizacije uradno vložil pritožbo proti beloruskemu predsedniku Aleksandru Lukašenku.
Letalo družbe Ryanair je moralo v nedeljo prisilno pristati v Minsku, kjer so oblasti aretirale novinarja Romana Protaseviča in njegovo partnerko Sofijo Sapego.
"Pomembno je, da smo še naprej aktivni in premislimo vsak način učinkovite podpore novinarjev v Belorusiji v prihodnje, saj so se sedaj znašli v katastrofalnih razmerah," je povedal Deloire.
Tudi Poljska, kjer je letalo Ryanaira registrirano, je po poročanju poljskih medijev uvedla preiskavo incidenta.
"Tisti, ki so pripomogli k takim dejanjem, bi morali biti nekoč obsojeni"
"Če želite rezultate, če želite osvoboditev danes pridržanega novinarja, če želite konec represije nad novinarji in na splošno nad celotnim civilnim prebivalstvom v Belorusiji, potem obstajajo politični pritisk in gospodarske sankcije, ki se jih lahko uvede proti državam, obstajajo pa tudi pravosodni postopki," je povedal.
"Tisti, ki so pripomogli k takim dejanjem, bi morali biti nekoč obsojeni, morali bi prevzeti odgovornost in to vključuje beloruskega predsednika Lukašenka," je dodal.
Belorusija je na 158. mestu med 180 državami na svetovnem indeksu medijske svobode, ki ga pripravlja RSF. Lukašenko je med drugim v ponedeljek odobril zakon, ki prepoveduje novinarjem poročanje v realnem času o nedovoljenih množičnih protestih. Podobno velja za beloruske državljane. Prepovedano je tudi množično zbiranje sredstev za kritje glob, ki so jih prejeli zaradi kršenja zakona o množičnem zbiranju.