Sredino jutro je bilo v alzaški prestolnici hladno, vlažno in mračno. Noč je bila za večino domačinov in številnih turistov, ki Strasbourg že od nekdaj množično obiskujejo zaradi znamenitega božičnega sejma, ki datira celo v leto 1570, kratka, polna neizgovorljive tesnobe in vprašanj. A že kratek sprehod do središča mesta, ki je obkrožen z rečnimi kanali, je proti pričakovanjem postregel z videzom normalnosti. Javni promet, predvsem tramvaji in avtobusi, je deloval nemoteno, ljudje so pešačili in kolesarili v službe zunaj strogega mestnega centra.
Dva obraza mesta
In ravno v ulici, v kateri se je začel brutalni napad v Strasbourgu rojenega 29-letnega domačina, ki je sejal grozo s pištolo in nožem, je bilo mogoče ujeti še posebne enote policije v polni opremi, ki so zapuščali še vedno zavarovano in blokirano območje v srcu turističnega Strasbourga.
Napadalec znan policiji
Oblasti za napad sumijo 29-letnega Cherifa Chekatta, rojenega v Strasbourgu. Policiji, pa ne samo francoski, je bil znan kot kriminalec, vsaj dvakrat je bil v zaporu zaradi tatvin in nasilja, tudi v Nemčiji. V zaporu naj bi se bil tudi radikaliziral, zaradi česar je vzbudil pozornost varnostnih služb. Napadalec je bil v Franciji na seznamu S, na katerem so ljudje, ki jih spremljajo francoski obveščevalci. Na njem je sicer okoli 25 tisoč ljudi, od tega 9700 zaradi radikalizma oziroma povezav z islamističnimi gibanji. "Terorizem je znova udaril na našem ozemlju," je včeraj dejal vodja tožilstva iz Pariza Remy Heitz, katerega protiteroristični oddelek vodi preiskavo napada v Strasbourgu. "Glede na tarčo napada, način delovanja napadalca, njegov profil in izjave prič, ki so povedale, da je kričal Alah je velik, je preiskavo začel protiteroristični oddelek," je pojasnil.
"Danes žalujemo, jutri moramo zaživeti"
Mestna oblast z županom na čelu je sredi dneva stopila pred meščane z izrazito pomirjujočim sporočilom. Izkušeni župan Roland Ries je takoj poudaril, da se mora življenje vrniti v ustaljeni ritem. "Danes žalujemo, jutri se mora vrniti življenje v ustaljene tirnice. Znova bomo odprli božično tržnico in šole. Nič nas ne bo destabiliziralo," je bil odločen. Je pa župan jasno povedal, da komentiranje in javno polemiziranje o okoliščinah in razlogih za napad nista primerni. Pri tem je poudaril, da motiv napadalca za zdaj še ni znan, zato ga ni označil za terorista. Povedal je tudi, da so za vse, ki so bili prizadeti ob napadu, odprli center za psihološko pomoč. Člani županovega kabineta pa so novinarjem še dolgo po koncu županove uradne izjave umirjeno pojasnjevali okoliščine napada in tudi načrte, kako naj bi življenje v mestu teklo po napadu.
V mestni hiši so odprli tudi žalno knjigo, a vpisov vanjo v času našega zgodnjepopoldanskega obiska še ni bilo veliko. V mesto je takoj po napadu v torek prispel notranji minister Christophe Castaner, ki si je včeraj dopoldan ogledal prizorišče napada. Srečali smo ga, ko je okoli desete ure dopoldne v spremstvu sodelavcev in številnih policistov opravil hiter ogled lokacij, kjer je napadalec izpeljal svoj morilski pohod.
"Napadalci nas ne bodo ustrahovali, nisem prestrašen," je bil odločen starejši natakar v eni od turističnih restavracij, ki včeraj seveda ni privabila običajnega števila alzaške hrane lačnih turistov. Stoično je dodal, da terorizem ubija posel. Popoldne so se domačinom na ulici previdno pridružili še domačini, ki so bili nameščeni v središču mesta. Danes so bile v božični prestolnici Francije, ki je uradno žalovala, zastave pa so bile izobešene na pol droga, božične tržnice zaprte, zato tudi ni bilo reke enodnevnih turistov, ki v Strasbourg prihajajo z avtobusi. Tudi pred znamenito katedralo in v njej je bilo precej manj ljudi kot običajno. Redke turiste smo ujeli med ogledom božičnih jaslic v katedrali, tišino žalovanja in šoka po napadu pa je nevsiljivo prerezal čelist pred katedralo.