Papež Frančišek je v torek znova pozval k strpnosti do beguncev in posvaril pred populizmi. Pri tem je ob predstavitvi svoje knjige o modrosti starejših v Vatikanu omenil primer nemškega diktatorja in nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja. Poudaril je, da je treba mlade poučiti o zgodovini vojn v 20. stoletju, da ne bodo delali enakih napak in da bodo vedeli, kako se populizem širi. Kot je dejal, bi morali vedno pomisliti na Hitlerja, ki je v 30. letih prejšnjega stoletja obljubil razvoj Nemčije. "Ne moremo živeti tako, da širimo sovraštvo," je posvaril.
O populizmu in zapuščini svetovnih vojn je papež začel govoriti, potem ko mu je starejša ženska, ki migrante uči italijansko, potožila zaradi zaostrovanja stališč do beguncev. Papež je dejal, da Sveto pismo uči, da moramo sprejemati begunce, a dodal, da imajo države pravico omejiti priseljevanje. Zato je po papeževih besedah za Evropo pomembno, da doseže dogovor o tem problemu, da države, kot so Italija, Španija ali Grčija ne bodo imele neproporcionalnega deleža beguncev glede na ostale.
Frančišek se ves čas svojega pontifikata zavzema za pravice beguncev, je pa konec septembra izrazil nasprotovanje množičnemu sprejemanju priseljencev. Takrat je pozval k preudarnemu in dobro premišljenemu pristopu k temu vprašanju. Pri integraciji je treba po njegovih besedah upoštevati, koliko prostora in dela je na razpolago. Vrata za priseljence so lahko odprta, "dokler se jih lahko integrira in, kar je zelo pomembno, dokler ne predstavljajo grožnje vaši identiteti", je povedal novinarjem med letom iz Estonije, kjer je 25. septembra zaključil svojo pot po baltskih državah.
V Argentini rojeni papež, ki je sin italijanskih priseljencev, se pogosto zavzema za zaščito pravic priseljencev. Vendar obenem zagovarja tudi pravico vlad, da omejijo priseljevanje.